Temat numeru
Skutki połknięcia baterii, czyli stany nagłe w endoskopii przewodu pokarmowego
lek. Izabela Tarasiuk
lek. Klaudia Zielińska
dr hab. n. med. Agnieszka Świdnicka-Siergiejko
dr hab. n. med. Krzysztof Kurek
- W niniejszej pracy przedstawiono przypadek pacjenta z wywiadem kompulsywnego połykania ciał obcych (w tym baterii) oraz przedstawiono zasady postępowania w takich sytuacjach na podstawie aktualnych wytycznych
Baterie stanowią rzadki odsetek połkniętych ciał obcych. Jednak powodują ryzyko poważnych powikłań, z perforacją przewodu pokarmowego włącznie. Z tego względu stanowią wskazanie do wykonania endoskopii interwencyjnej. W niniejszej pracy przedstawiono przypadek pacjenta z wywiadem kompulsywnego połykania ciał obcych (w tym baterii) oraz przedstawiono zasady postępowania w takich sytuacjach na podstawie aktualnych wytycznych.
Opis przypadku
Pacjent 35-letni, z wywiadem organicznych zaburzeń osobowości, upośledzenia w stopniu lekkim, zaburzeń zachowania oraz kompulsywnego połykania ciał obcych (typu łańcuszki, bransoletki, szklane kulki) został skierowany do Pracowni Endoskopii Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych USK z powodu celowego połknięcia dwóch baterii typu paluszek.
W wykonanym RTG przeglądowym (ryc. 1) uwidoczniono obecność baterii w żołądku oraz w części poziomej dwunastnicy, stwierdzono ponadto obecność w żołądku ciała obcego odpowiadającego suwakowi od zamka błyskawicznego. W znieczuleniu ogólnym wykonano gastroskopię, w trakcie której potwierdzono obecność powyższych ciał obcych w przewodzie pokarmowym (ryc. 2), które usunięto za pomocą pętli (ryc. 3). Po zabiegu pacjent został przekazany do kliniki psychiatrii w celu dalszej obserwacji.