Zagrożenia cbrne okiem medyka
Środki ochrony indywidualnej w praktyce personelu medycznego
dr n. med. Karol Łyziński1
dr n. med. Arkadiusz Trzos1,2
- W publikacji autorzy przestawili środki ochrony indywidualnej (ŚOI), które mogą mieć zastosowanie w ochronie zdrowia w trakcie kolejnych etapów udzielania pomocy w przypadku możliwego kontaktu z materiałami niebezpiecznymi. Szczególną uwagę poświęcono środkom ochrony poziomu C, które są obecnie najczęściej wykorzystywane przez personel medyczny. Omówiono ich rodzaje i budowę oraz konfigurację ze sprzętem wspomagającym. Przedstawiono też praktyczne uwagi pozwalające na ich bezpieczne użytkowanie
Uwolnione do środowiska materiały niebezpieczne pochodzenia biologicznego, chemicznego, radiacyjnego/nuklearnego (CBRNE/HAZMAT) często stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Personel medyczny udzielający pomocy ofiarom zdarzeń CBRNE/HAZMAT zmuszony jest wykorzystywać środki ochrony indywidualnej chroniące przed skażeniem. Właściwy wybór i dobór tych środków będzie decydował o bezpieczeństwie prowadzonych działań ratunkowych. W publikacji autorzy przestawili ŚOI, które mogą mieć zastosowanie w ochronie zdrowia w trakcie kolejnych etapów udzielania pomocy w przypadku możliwego kontaktu z materiałami niebezpiecznymi. Szczególną uwagę poświęcono środkom ochrony poziomu C, które są obecnie najczęściej wykorzystywane przez personel medyczny. Szczegółowo omówiono ich rodzaje i budowę oraz konfigurację ze sprzętem wspomagającym. Autorzy przedstawili praktyczne uwagi pozwalające na ich bezpieczne użytkowanie. Zwrócili uwagę na mocne i słabe strony poszczególnych rozwiązań stosowanych w ochronie zdrowia oraz na nowe możliwości pozwalające na wykorzystanie ochrony indywidualnej najwyższego stopnia, które wynikają z rozwoju nowych technologii i wzrastających potrzeb dotyczących dostępu do coraz bezpieczniejszych ŚOI.
Współczesne zagrożenia wynikające z możliwości pojawienia się w otoczeniu człowieka szczególnie niebezpiecznych czynników pochodzenia biologicznego, chemicznego lub radiacyjnego/nuklearnego stają się poważnym wyzwaniem dla szeroko rozumianego systemu pomocy medycznej. Na potrzeby tej publikacji materiałem niebezpiecznym będziemy określali każdą substancję pochodzenia chemicznego, biologicznego i radiacyjnego, która, działając na organizm człowieka, powoduje poważne zagrożenie zdrowia lub życia − niezależnie od tego, czy stanowi zagrożenie wyłącznie dla jednej osoby, czy ma potencjał wywołania strat masowych. Szczególnie niebezpieczne czynniki mogą zostać uwolnione do środowiska człowieka w zdarzeniach intencjonalnych (CBRNE − akronim oznaczający czynniki chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne oraz materiały wybuchowe) lub zdarzeniach nieintencjonalnych (materiały niebezpieczne [HAZMAT – hazardous materials]). Bez względu na sposób ich uwolnienia zmieniają one środowisko, czyniąc je niebezpiecznym dla zdrowia i życia nie tylko ofiar, lecz także ratowników i medyków udzielających im pomocy. Ta zmiana warunków środowiskowych wymaga zabezpieczenia personelu medycznego w środki ochrony indywidualnej adekwatne do rodzaju i stopnia zagrożenia.