BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Poznaj paragrafy
Monitoring – legalny, celowy, adekwatny do zakładanych celów
Mec. Arkadiusz Jóźwik
Technologie rejestracji obrazu wpisały się na stałe w krajobraz otaczającego nas świata, często tak bardzo, że nawet już ich nie dostrzegamy.
System rejestracji jest dość prosty – jego podstawowy element stanowi kamera, która przekazuje obserwowany obraz otoczenia na monitor lub obraz ten jest zapisywany na elektronicznym nośniku danych. Czynności związane z rejestracją obrazu, jego przesyłaniem, obróbką, zapamiętywaniem nazywane są wideofilmowaniem. Gdy celem wideofilmowania jest kontrola danego obszaru, nadzór nad obiektem lub ludźmi, czynności takie nazywane są monitoringiem. Potocznie jednak słowo to obejmuje w swej warstwie znaczeniowej wszystko to, co jest związane z rejestracją kamerą, toteż tak będzie ono dalej używane.
Cele monitoringu bywają różne. Podstawowy to zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na rejestrowanym obszarze. Założenie bowiem jest takie, że ciągła obserwacja ludzi i miejsca odwiedzie tych pierwszych od zachowań odbiegających od norm społecznych – temu ma służyć stosowanie kamer na stadionach, ulicach i w parkach. Nie mniej ważnym celem jest ochrona ludzi i mienia w miejscach pracy, dlatego kamery znajdziemy także w różnych instytucjach.
Nie dziwi zatem to, że w coraz większej liczbie placówek stomatologicznych, będących miejscami udzielania świadczeń leczniczych i jednocześnie zakładami pracy, montuje się system monitoringu w celu właśnie ochrony mienia oraz kontroli zachowań pracowników i pacjentów.
Pozostawiając na boku dyskusję, czy rzeczywiście monitoring powoduje wzrost poziomu bezpieczeństwa i spadek zachowań niepożądanych społecznie, czy tylko wzrost poziomu poczucia bezpieczeństwa,[1] trzeba się zastanowić nad prawnymi możliwościami jego zastosowania w gabinecie stomatologicznym.
Brak bezpośredniej regulacji ustawowej
Stosowanie monitoringu wizyjnego jest nader problematyczne z punktu widzenia polskiego prawa. Brakuje bowiem jednoznacznych, a nawet jakichkolwiek przepisów odnoszących się wprost do tego zagadnienia. Obowiązujący w Polsce zakres prawnych podstaw do instalowania i wykorzystywania monitoringu odnosi się jedynie do wybranych aspektów jego stosowania. Podstawy prawne rejestracji istnieją np. w odniesieniu do służb. Brakuje natomiast regulacji w zakresie dotyczącym innych podmiotów publicznych oraz prywatnych. Przynajmniej od 2013 roku toczy się dyskusja nad ustawą o monitoringu wizyjnym, która ma określać miejsca i okoliczności jego stosowania, prawa i obowiązki prowadzącego monitoring, prawa osób objętych monitoringiem, zasady wykorzystania utrwalonego materiału. Niestety nic nie zapowiada przyspieszenia prac nad takim aktem, dlatego należy się posiłkować wytycznymi organów UE, orzecznictwem europejskich i polskich organów sądowych oraz ustawą o ochronie danych osobowych.