BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Poznaj paragrafy
Vademecum dentysty: kasy fiskalne 2017/2018 cz. I
Mec. Arkadiusz Jóźwik
Niniejszym artykułem zostaje zapoczątkowany cykl dotyczący urządzeń rejestrujących obrót, zwanych potocznie kasami fiskalnymi. Będzie on podsumowaniem kwestii związanych z posiadaniem kasy fiskalnej w gabinecie stomatologicznym. W kolejnych artykułach wskazywać będziemy sytuacje, w których jej posiadanie jest bezwzględne, opisywać wyjątki od obowiązku jej zakupu i poruszać kwestie rejestracji, fiskalizacji, dofinansowania zakupu urządzenia, opisu samych paragonów oraz sankcji prawnych za uchybienia przepisom prawa. Całość zamknie się w trzech artykułach, stanowiących swoiste vademecum dotyczące tematyki kas rejestrujących.
Zanim jednak przejdziemy do rzeczy, autor musi dokonać pewnego wyjaśnienia. Mianowicie niniejszy tekst miał być o czymś innym, choć pokrewnym. Rzecz dotyczyć miała zmian, jakie czekać będą gabinety stomatologiczne od początku 2018 roku. Pomysł na artykuł narodził się jeszcze w wakacje i grudzień zdawał się idealnym terminem dla opisu nadchodzących z kolejnym miesiącem zmian.
Niestety. Rząd – a konkretnie Ministerstwo Finansów – zawiódł. Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące – wprowadzającego m.in. paragony online czy elektroniczne raporty fiskalne – jest w fazie opiniowania. Nie trafił jeszcze nawet pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, a co za tym idzie, jego przyjęcie w ostatecznej wersji (wcześniej zaś uzgodnienie tejże) i opublikowanie z całą pewnością nie nastąpi 1 stycznia 2018 roku.
Zatem wszystko to, co można obecnie przeczytać w czasopismach branżowych (w tym medycznych), na przeróżnych stronach internetowych, a co tyczy obowiązków, jakie niesie za sobą rozporządzenie (to, którego nie ma), i to już od 1 stycznia 2018 roku, jest opowieścią z pogranicza „Bajek z mchu i paproci”. Słowem: nie warto temu wierzyć do czasu publikacji i obowiązywania aktu prawnego, albowiem współczesny polski parlamentaryzm zna szereg przypadków wejścia w życie aktów prawnych (ustaw czy rozporządzeń), których podobieństwa do projektów tychże należy szukać ze szkłem powiększającym.
Jedno, drodzy lekarze, jest pewne: wszystkie nowinki techniczne oraz obowiązki projektowane w rozporządzeniu, których spełnienie wiązać się będzie w sposób nieunikniony z zakupem nowego urządzenia rejestrującego, dotkną branżę stomatologiczną gdzieś około 2023 roku. Zatem spokojnie – odrobina czasu jeszcze została.
Początki
Był marzec 2015 roku, kiedy zmianie uległa ustawa o VAT. Część lekarzy stomatologów była przerażona tą zmianą, dla innych nie stanowiła ona większej różnicy. Wszystko dotyczyło konieczności posiadania kas fiskalnych. Przez niemal 11 lat lekarze, w...