ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Endodoncja
Narzędzia endodontyczne a tworzenie aberracji kanałów korzeniowych – badania z wykorzystaniem MRI
Dr n. med. Tomasz Olek
Jednym z najważniejszych etapów leczenia endodontycznego jest mechaniczna preparacja kanału korzeniowego. Błędy popełnione na tym etapie mogą uniemożliwić wykonanie skutecznej dekontaminacji chemicznej oraz szczelnej, trójwymiarowej obturacji i tym samym przyczynić się do braku powodzenia podjętej terapii. Celem opisywanej pracy była ocena częstości występowania aberracji w trakcie kształtowania symulowanych kanałów korzeniowych typu L.
Materiał badawczy stanowiło 40 endobloczków treningowych, które zostały losowo podzielone na cztery grupy. Do opracowania symulowanych kanałów korzeniowych wykorzystano narzędzia rotacyjne, recyprokalne oraz ręczne instrumenty typu pilnik K. Wizualizację przestrzenną topografii kanałów korzeniowych uzyskano za pomocą techniki obrazowania magnetyczno-rezonansowego (MRI). Analiza uzyskanych wyników wykazała, że w zestawieniu z instrumentami palcowymi typu pilnik K użycie narzędzi maszynowych wykonanych ze stopu niklowo-tytanowego pozwala na zmniejszenie częstości występowania błędów proceduralnych w trakcie preparacji znacznie zakrzywionych kanałów korzeniowych z pojedynczą krzywizną.
Teoria zakażeń odogniskowych, badania wskazujące próchnicę i jej powikłania jako najczęstszą przyczynę ekstrakcji zębów, częstość leczenia endodontycznego u pacjentów oraz porównanie zębów leczonych endodontycznie z uzupełnieniami protetycznymi opartymi na implantach pokazują, jak istotną rolę w dzisiejszej stomatologii odgrywa endodoncja.[1-16] Ciągły rozwój tej dziedziny, zarówno w zakresie technik leczenia, jak i materiałoznawstwa, pozwala przypuszczać, że w najbliższych latach znaczenie leczenia endodontycznego będzie wzrastać.
Mechaniczna preparacja kanału korzeniowego jest jednym z najważniejszych etapów leczenia endodontycznego.[17] Ten etap terapii wpływa również na kolejne fazy leczenia, takie jak dekontaminacja chemiczna i trójwymiarowa obturacja.
Prawidłowe oczyszczenie (ang. clearing) i ukształtowanie (ang. shaping) systemu endodontycznego oraz szczelna odbudowa części koronowej są najważniejszymi elementami warunkującymi sukces w leczeniu endodontycznym. Zasadnicze znaczenie dla skuteczności terapii endodontycznej ma eliminacja martwej lub zakażonej miazgi i znacząca redukcja poziomu drobnoustrojów. Obturacja kanałów korzeniowych ma mniejszy wpływ na możliwość uzyskania krótkotrwałego powodzenia. Choć nie do końca została potwierdzona rola wypełnienia kanału w długotrwałym sukcesie terapii endodontycznej,[18] jednak uważa się, że szczelna obturacja systemu endodontycznego może mieć duże znaczenie w prewencji wtórnego przecieku zarówno w części wierzchołkowej, jak i od strony korony.