ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Program edukacyjny
Chirurgiczne leczenie rozległych synchronicznych torbieli korzeniowych obu szczęk z zastosowaniem PRF
dr hab. n. med. Grzegorz Trybek
dr n. med. Aleksandra Jaroń
dr n. med. Olga Preuss
- Charakterystyka torbieli korzeniowych, sposobów rozpoznania, metod diagnostycznych, różnicowania oraz leczenia
- Opis przypadku pacjenta z torbielami korzeniowymi obu szczęk
- Zaopatrzenie ubytku kostnego po wyłuszczeniu zmiany o dużych rozmiarach autogenną fibryną bogatopłytkową (PRF)
Torbiel korzeniowa to najczęściej występująca zmiana w obrębie kości szczękowych. Bardzo często jest wykrywana dopiero przypadkowo, na zdjęciu radiologicznym, ponieważ przez długi czas rozwija się bezobjawowo1. Wykazuje predylekcję płciową, może dotyczyć pacjentów w każdym wieku, jednak najczęściej jest rozpoznawana u mężczyzn pomiędzy 3 a 6 dekadą życia. W 60% przypadków torbiele korzeniowe rozwijają się w żuchwie2. W badaniach radiologicznych jest obserwowana jako regularne przejaśnienie, które pozostaje najczęściej w kontakcie z korzeniem zęba3. Rozległe torbiele o znacznych wymiarach mogą powodować rozdęcie wyrostka zębodołowego. Metodą leczenia z wyboru jest jednoetapowe chirurgiczne wyłuszczenie zmian, a także kontrola histopatologiczna4. Wyłuszczenie zmiany o dużych rozmiarach powoduje powstanie ubytku kostnego, który można zaopatrzyć m.in. autogenną fibryną bogatopłytkową (PRF – platelet rich fibrin). PRF wpływa pozytywnie na przebieg okresu pooperacyjnego m.in. poprzez zmniejszenie dolegliwości bólowych, wspomaganie gojenia się tkanek oraz przyspieszenie proliferacji komórek5,6.
Torbiel korzeniowa – patogeneza
Powstanie torbieli korzeniowej jest związane z obecnością komórek nabłonkowych Massaleza, które są pozostałością pochewki Hertwiga i znajdują się w ozębnej objętej stanem zapalnym spowodowanym martwicą miazgi zęba przyczynowego. Rozwój torbieli obejmuje 3 fazy:
- inicjacji, czyli tworzenia ziarniniaka okołowierzchołkowego
- tworzenia torbieli
- wzrostu torbieli.
Obraz kliniczny
Ukryty, bezobjawowy przez długi czas rozwój torbieli korzeniowej bywa powodem niebolesnego wygórowania kości. W przypadku szczęki wygórowanie to może powstać od strony policzkowej/wargowej, a także podniebiennej wyrostka zębodołowego. Jeśli chodzi...
W przypadku dużych zaniedbań higienicznych i złego stanu uzębienia pacjenta może dojść do wielomiejscowego występowania torbieli korzeniowych.