ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Rekomendacje
Tomografia stożkowa w endodoncji
prof. zw. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska
- Aktualne wskazania do wykonywania badań CBCT w endodoncji według stanowisk międzynarodowych towarzystw naukowych
- Przedstawienie konieczności opisywania badań radiologicznych przez lekarzy
Tomografia stożkowa (CBCT – cone-beam computed tomography) ma bardzo szerokie zastosowanie w stomatologii, w tym podczas leczenia kanałowego.
W poprzednim artykule na temat zastosowania CBCT w radiologii („MTS” 07-08 2020, str. 41 „Tomografia stożkowa w praktyce stomatologicznej”) zostały przedstawione podstawowe informacje dotyczące tomografii stożkowej oraz wymieniono pokrótce wskazania do wykonywania tych badań. W kolejnych odcinkach będą omówione bardziej szczegółowo wskazania w różnych dziedzinach stomatologii. Na początek będzie to endodoncja. W związku z tym, że jest to ważny dział stomatologii, a tomografia stożkowa ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce endodontycznej, liczne towarzystwa naukowe opublikowały wytyczne poświęcone temu zagadnieniu. W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione aktualne wskazania do wykonywania badań CBCT w endodoncji według stanowisk Amerykańskiej Akademii Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej1, Europejskiej Akademii Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej2 oraz Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego3.
W endodoncji ma zastosowanie jedynie badanie o wysokiej rozdzielczości i małym polu obrazowania (<5 cm), gdyż dzięki temu uzyskujemy wyższą rozdzielczość przestrzenną, a jednocześnie minimalizujemy dawkę efektywną promieniowania jonizującego. Parametry ekspozycji muszą być dostosowane do każdego pacjenta indywidualnie (anatomia, istniejące wypełnienia) i jego potrzeb diagnostycznych. Jakość obrazowania, a tym samym ilość uzyskanych informacji diagnostycznych, są odmienne dla różnych aparatów CBCT, a wyniki badań naukowych dotyczą konkretnych urządzeń i niekoniecznie można je przenosić na inne tomografy stożkowe.
Należy pamiętać o obecności artefaktów w obrazie, jako ważnym czynniku ograniczającym jakość badania oraz ilość uzyskiwanych informacji diagnostycznych, zwłaszcza gdy w jamie ustnej są obecne silnie cieniujące obiekty. Podczas ekspozycji pozycja p...