BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Edukacja
Opieka stomatologiczna nad kobietami ciężarnymi
lek. dent. Michalina Szymczak-Paluch
dr hab. n. med. prof. nadzw. Sebastian Kłosek
- Przedstawienie znaczenia profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży
- Omówienie zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie ciężarnej i ich wpływ na jamę ustną
Opieka stomatologiczna nad kobietami w ciąży stanowi duże wyzwanie kliniczne. Ograniczone możliwości stosowania leków, procedur oraz preparatów leczniczych, połączone z lękiem pacjentek o potencjalne ryzyko dla płodu powodują, że podjęcie leczenia u tej grupy pacjentów jest utrudnione, zaniedbywane i często niestety w ogóle nie jest podejmowane. Błędne informacje o potencjalnym wysokim ryzyku każdego rodzaju procedur stomatologicznych i obawa pacjentek zarówno przed samym leczeniem, jak i jego wpływem na przebieg ciąży skutkują często zaniechaniem wizyt w gabinecie stomatologicznym i profilaktyki przez cały okres trwania ciąży i laktacji1.
Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności leczenie stomatologiczne z pewnymi ograniczeniami jest bezpieczne, ważne, często niezbędne i ogranicza ryzyko potencjalnych powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka. Najczęściej wymienianymi powikłaniami zaniedbań w obrębie jamy ustnej są konsekwencje choroby przyzębia, która może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej2-5.
W obowiązującym aktualnie Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., znajduje się „zalecenie kontroli stomatologicznej do 10. tygodnia ciąży lub w chwili pierwszego zgłoszenia się”. Choć zalecenie nie obliguje pacjentek do obowiązkowego wykonania kontroli stomatologicznej ani koniecznych zabiegów profilaktycznych i leczniczych, jednak zwrócono uwagę na potrzebę zgłoszenia się do lekarza dentysty już na początku trwania ciąży6.
Zmiany hormonalne w organizmie ciężarnej i ich wpływ na podatność do periodontopatii
Fizjologiczne zmiany hormonalne pojawiające się w przebiegu ciąży wpływają na cały organizm, nie wyłączając jamy ustnej. Zwiększenie wydzielania żeńskich hormonów płciowych, 10-krotnie estrogenu i 30-krotnie progesteronu, wraz ze wzrostem płodu wywołuje odpowiednie adaptacje w ustroju. Wspomniane zmiany są widoczne m.in. w układach: hematologicznym, oddechowym, sercowo-naczyniowym, wydalniczym i pokarmowym7.
Zmiany w układzie oddechowym pod postacią duszności i tendencji do hiperwentylacji wraz ze zwiększonym ciśnieniem w żołądku i zmniejszeniem działania mięśnia zwieracza przełyku mogą być przyczyną nudności i wymiotów, szczególnie w I trymestrze cią...