BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Artykuł poglądowy
Zespół zdrętwiałego podbródka – definicja, przyczyny, diagnostyka
lek. Dariusz Dziubek1
lek. dent. Karolina Dziubek2
- Charakterystyka zespołu zdrętwiałego podbródka (NCS – numb chin syndrome)
- Omówienie diagnostyki różnicowej z uwzględnieniem konieczności wykluczenia choroby nowotworowej
- Przedstawienie przyczyn i sposobów leczenia NCS
Zespół zdrętwiałego podbródka (NCS – numb chin syndrome)1 jest neuropatią czuciową nerwu bródkowego (mental nerve) objawiającą się połowiczymi parestezjami i niedoczulicą (rzadko bólem) w obrębie brody i wargi dolnej2-4. Diagnostyka różnicowa obejmuje wiele jednostek chorobowych, ze szczególnym uwzględnieniem systemowych nowotworów złośliwych4,5. Pacjenci z zespołem zdrętwiałego podbródka w pierwszej kolejności zgłaszają się do lekarza dentysty, upatrując źródło dolegliwości w przyczynach stomatologicznych. Po wykluczeniu patologii w obrębie jamy ustnej, dalsza diagnostyka powinna odbywać się w warunkach szpitalnych w trybie pilnym.
Anatomia nerwu bródkowego
Nerw bródkowy jest jedną z końcowych gałęzi nerwu zębodołowego dolnego (inferior alveolar nerve), który jest odgałęzieniem nerwu żuchwowego (mandibular nerve, V3), czyli jednej z trzech głównych gałęzi nerwu trójdzielnego (trigeminal nerve)5-7. Nerw bródkowy (jako bezpośrednie przedłużenie nerwu zębodołowego dolnego) opuszcza kanał żuchwy przez otwór bródkowy, ukazując się na zewnętrznej powierzchni trzonu żuchwy i dzieląc na trzy gałęzie (ryc. 1). Zawiera włókna czuciowe unerwiające ipsilateralnie skórę okolicy bródkowej, skórę i błonę śluzową połowy wargi dolnej oraz błonę śluzową wargowej powierzchni dziąseł8,9.
Etiologia, objawy, przyczyny
NCS po raz pierwszy został opisany przez Charlesa Bella w 1830 r. u pacjentki z rozsianym rakiem sutka, która przypadkowo zauważyła, że w trakcie spożywania napojów czuje dotyk kubka tylko na połowie ust. W badaniu fizykalnym stwierdzono u niej pa...
- rak gruczołu sutkowego (40,4%)
- chłoniaki (20,5%)
- rak gruczołu krokowego (6,6%)
- białaczki (5,1%) (tab. 2)10,14.
Należy pamiętać, że NCS niekiedy może być również objawem innych chorób ogólnoustrojowych (choć rzadko jako izolowany objaw), takich jak m.in.:
- cukrzyca
- stwardnienie rozsiane
- kolagenozy
- infekcje itp. (tab. 1),
dlatego niezbędne jest przeprowadzenie szerokiej, interdyscyplinarnej diagnostyki10,14.
Patomechanizm
Neuropatia nerwu bródkowego może być spowodowana przez wiele różnych czynników, m.in. jatrogenne (mechaniczne) uszkodzenie nerwu w trakcie miejscowej anestezji lub zabiegów w obrębie jamy ustnej, proces zapalny w obrębie żuchwy, demielinizacyjne u...