BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Opis przypadku
Brodawczak na błonie śluzowej dziąsła u dziecka
dr n. med. Michalina Szymczak-Paluch
dr hab. n. med., dr n. hum. Sebastian Kłosek, prof. UM w Łodzi
- Zwrócenie uwagi na potrzebę dokładnego badania jamy ustnej wraz z całą błoną śluzową podczas wizyt u każdego pacjenta
- Podkreślenie znaczenia zachowania czujności onkologicznej bez względu na wiek pacjenta
- Przedstawienie przypadku zmiany patologicznej o charakterze brodawczaka w okolicy dziąsła żuchwy w rzucie zęba 84 u 5-letniego chłopca, jej diagnostyki i leczenia
Zmiany w jamie ustnej zarówno u dzieci, jak i dorosłych mogą przybierać różnorodną formę oraz znajdować się w wielu lokalizacjach.
Przyczyną pojawienia się takich zmian patologicznych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej mogą być różnorodne czynniki, w tym infekcyjne: wirusowe, bakteryjne i grzybicze, ale mogą też mieć podłoże odczynowe, alergiczne, powstawać w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, a także występować idiopatycznie.
W trakcie każdej wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym bezwzględnie konieczne jest bardzo dokładne badanie całej jamy ustnej, z uwzględnieniem jej błony śluzowej. Niezależnie od wieku pacjenta, zawsze należy zachować czujność onkologiczną1.
Pacjent, lat 5, zgłosił się w celu diagnostyki i leczenia zmiany w okolicy dziąsła żuchwy w rzucie zęba 84. Była to biała zmiana w okolicy dziąsła przyczepionego, o charakterze lekko wyniosłym, brodawkującym, nieprzesuwalna (4 x 4 mm), która nie ulegała zblednięciu pod wpływem ucisku (ryc. 1). Nie dawała też żadnych dolegliwości zarówno samoistnych, jak i prowokowanych palpacją. Rodzice pacjenta poinformowali, że utrzymywała się od około miesiąca i nie powiększała się, nie powodowała żadnych dolegliwości, nigdy też nie była diagnozowana i leczona. Zmiana została zaobserwowana przez rodziców chłopca podczas szczotkowania zębów. Przed konsultacją stomatologiczną pacjent nie stosował żadnych preparatów leczniczych ani łagodzących. Nie zgłaszał też żadnych innych dolegliwości. Czujność rodziców pacjenta, którzy byli zaniepokojeni faktem, że zmiana utrzymywała się przez dłuższy czas, skłoniła ich do zasięgnięcia opinii stomatologa.