Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Przegląd piśmiennictwa
Wpływ snu na zdrowie jamy ustnej
dr n. biomed. Joanna Jurek
- Rola snu w organizmie człowieka
- Bruksizm senny a objawy obturacyjnego bezdechu sennego
- Zasady higieny przed snem
Sen to proces biologiczny, który w istotny sposób wpływa na zdrowie i ogólne samopoczucie człowieka. Optymalna jakość i ilość snu są konieczne do właściwej regulacji podstawowych funkcji fizjologicznych organizmu. W zależności od etapu życia, ilość snu niezbędnego do pełnej regeneracji może się różnić − zazwyczaj dorośli potrzebują 7-9 godzin, aby osiągnąć stan pełnego odpoczynku. O jakości snu świadczy m.in. to, jak szybko człowiek jest w stanie zasnąć, a następnie jak przechodzi poprzez poszczególne fazy snu i w nich pozostaje.
Sen podlega 24-godzinnemu cyklowi dobowemu, który w dużej mierze jest kontrolowany przez dostęp światła słonecznego oraz inne czynniki środowiskowe. Obszar mózgu odpowiedzialny za kontrolę snu, określany również jako centrum snu, znajduje się w pniu mózgu. Podczas snu kora mózgowa pozostaje wyciszona, z wyjątkiem określonych faz pobudzenia, które występują naturalnie co 20-40 sekund, i mogą być związane ze zmianami tętna, pobudzeniem układu autonomicznego, zwiększeniem aktywności mózgu, ruchu mięśni lub podniesieniem temperatury ciała. Główną funkcją faz pobudzenia i wyciszenia kory mózgowej jest utrzymanie stabilności snu lub wywołanie pełnego wybudzenia, które może być związane z wystąpieniem aktywacji reakcji stresowej.
Objawy snu niskiej jakości oraz mało wydajnego są błędnie interpretowane i określane jako dysfunkcje behawioralne, dysfunkcje poznawcze i/lub problemy zdrowotne o charakterze ogólnoustrojowym. Najczęściej spotykane problemy ze snem obejmują bezsenność, narkolepsję, zespół niespokojnych nóg i bezdech senny, które − niezależnie od przyczyny − mogą prowadzić do niedoboru snu, co negatywnie wpływa na zdrowie ogólne, funkcje poznawcze, a także stan jamy ustnej i łącznie znacząco obniża jakość życia oraz produktywność człowieka.
Zdrowie jamy ustnej jest ważnym elementem ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Nic więc dziwnego, że pewne nawyki związane ze snem zostały powiązane z występowaniem chorób jamy ustnej, co wykazały badania epidemiologiczne. Stwierdzono w ...
Dwukierunkowe interakcje pomiędzy snem a zdrowiem jamy ustnej
Niska jakość snu może mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Oddziałują na nią zarówno środowisko zewnętrzne, jak i stan zdrowia (występowanie zaburzeń mięśniowo-funkcjonalnych jamy ustnej, zablokowane lub nie w pełni drożne drogi oddechowe i/lub zaburzenia równowagi fizjologicznej związane ze stężeniem melatoniny w organizmie lub rytmem okołodobowym) sprzyjające skracaniu snu – sen poniżej 8 godzin obniża zdolność organizmu do regeneracji.