Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
NOWY ODCINEK Kardioexpress!
Jakie są najnowsze wytyczne dotyczące możliwości zastosowania leków inkretynowych oraz flozyn u pacjentów kardiologicznych z towarzyszącą otyłością i cukrzycą porozmawia prof. Artur Mamcarz ze swoim gościem prof. Leszkiem Czupryniakiem.
Chcesz wziąć udział? Zapisz się na naszej stronie > https://podyplomie.pl/webinars/63
Jakie tematy poruszymy?
- Cukrzyca jako choroba sercowo-naczyniowa.
- Aktualne miejsce inhbitiorów SGLT-2 w leczeniu cukrzycy i prewencji powikłań naczyniowych cukrzycy.
- Analogi GLP-1 – leki przeciwcukrzycowe, kardiologiczne i metaboliczne.
- Zasady optymalnego zastosowania nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych.
Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła otyłość do epidemii XXI wieku. W Polsce ponad połowa społeczeństwa ma nadmierną masę ciała. Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły. Wraz ze wzrostem masy ciała rośnie ryzyko zachorowania na inne choroby niezakaźne. Według WHO nadwaga i otyłość odpowiedzialne są za 80% przypadków cukrzycy typu 2, 35% przypadków choroby niedokrwiennej serca i 55% przypadków nadciśnienia tętniczego krwi. Dlatego też ważne jest interdyscyplinarne podejście do leczenia chorób cywilizacyjnych, jakimi są otyłość, cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia. Postępy w kardiodiabetologii pozwalają na wykorzystanie nowych metod leczenia, zarówno niefarmakologicznego, jak i farmakologicznych. Leki nowej generacji, takiej jak: inhibitory SGLT2 oraz leki z grupy agonistów receptora GLP-1, poza obniżeniem glukozy we krwi, sprzyjają również redukcji masy ciała oraz działają kardioprotekcyjnie.