🔔 Już dziś o 18:30: Bezpłatny webinar 'Wspólny patomechanizm depresji i chorób autoimmunologicznych implikacje terapeutyczne'

O tym jaki jest związek między depresją, a chorobami autoimmunologicznymi oraz jak skutecznie prowadzić farmakoterapię u osób z zaburzeniami depresyjnymi i jednoczesnymi chorobami autoimmunologicznymi porozmawiają prof. Michael Maes i prof. Piotr Gałecki.

W chorobach autoimmunologicznych występują objawy praktycznie ze strony wszystkich układów i narządów. Objawy neuropsychiatryczne występują z różną częstością i zależą od zajęcia ośrodkowego, obwodowego i autonomicznego układu nerwowego. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi, zwłaszcza takimi jak, m.in.: astma, cukrzyca typu 1, łuszczyca oraz reumatoidalne zapalenie stawów częściej zapadają na depresję. Z drugiej strony podawanie leków przeciwzapalnych wraz z lekami przeciwdepresyjnymi powoduje szybsze polepszenie się nastroju u pacjentów.


Chcesz wziąć udział? Zapisz się na naszej stronie już teraz: https://podyplomie.pl/psychiatria/webinars/52


Jakie tematy poruszymy?

  • Jaki jest patomechanizm współistnienia depresji i chorób autoimmunologicznych?
  • Co jest przyczyną zwiększonego ryzyka nawrotów zaburzeń nastroju u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi?
  • Czy depresję nawracającą możemy zakwalifikować do chorób autoimmunologicznych?
  • Jakie są implikacje farmakologiczne przy stosowaniu leków przeciwdepresyjnych u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi?
  • Jaka jest przyszłość farmakoterapii u pacjentów z depresją i jednoczesnymi chorobami autoimmunologicznymi?




mm