Postępowanie okołooperacyjne
Problemy z pacjentem uzależnionym od alkoholu w okresie okołooperacyjnym
lek. Aniela Głowacz
Pacjent po nadużyciu alkoholu często zachowuje się agresywnie, uniemożliwiając podanie leków czy zaopatrzenie obrażeń. Jak postępować w takiej sytuacji?
Według danych statystycznych w Polsce od alkoholu jest uzależnionych 8,4% mężczyzn i 1,6% kobiet. Szacuje się, że 95-97% alkoholików to osoby normalnie funkcjonujące w społeczeństwie, pracujące i mające rodziny, a tylko 3-5% to ludzie z tzw. marginesu. Alkoholizm nieleczony jest chorobą zagrażającą życiu. Bez leczenia alkoholik żyje krócej o 10-15 lat. Alkoholicy często giną śmiercią tragiczną: w wypadkach samochodowych, wskutek samobójstwa, zabójstwa, w czasie bijatyk lub w wyniku utonięcia.
Lekarz zajmujący się pacjentem uzależnionym od alkoholu w okresie okołooperacyjnym może zetknąć się z następującymi problemami:
- agresja i brak zgody na leczenie
- choroby somatyczne: niewydolność serca, wątroby, zaburzenia krzepnięcia
- zespół abstynencyjny.
Wpływ alkoholu na organizm
Alkohol działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, a jego behawioralny efekt dający wrażenie pobudzenia jest rezultatem depresji szlaków hamujących. Przewlekłe nadużywanie alkoholu wywołuje neuropatię, objawiającą się zaburzeniami czucia w kończynach dolnych oraz osłabieniem mięśni kończyn. Alkohol działa również depresyjnie na układ krążenia i układ oddechowy. Przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, może również być przyczyną rozwoju kardiomiopatii z nadciśnieniem płucnym, prawokomorowej niewydolności serca i zaburzeń rytmu (migotanie przedsionków i dodatkowe skurcze komorowe).
Zarówno ostre, jak i przewlekłe spożywanie alkoholu opóźnia opróżnianie żołądka i zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku, co zwiększa ryzyko zachłyśnięcia.