BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Mariusz Frączek
Oddajemy w Państwa ręce kolejny numer „Chirurgii po Dyplomie”. Dołożyliśmy wielu starań, aby i tym razem nie zawieść Waszych oczekiwań, i przygotowaliśmy artykuły poświęcone różnym dziedzinom chirurgii.
Tematem przewodnim tego wydania „Chirurgii po Dyplomie” jest „Adrenalektomia laparoskopowa z dostępu bocznego przezotrzewnowego”, artykuł z cyklu „Jak ja to robię?”. Swoim doświadczeniem w zakresie chirurgii małoinwazyjnej nadnerczy podzielił się z Państwem prof. Maciej Otto z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Olbrzymie doświadczenie Profesora, poparte blisko tysiącem wykonanych operacji laparoskopowego wycięcia nadnerczy z dostępu bocznego przezotrzewnowego, czyni z niego wyjątkowego eksperta w tej dziedzinie. Fotografie śródoperacyjne i rzeczowy tekst, który je dopełnia, gwarantują dużą przejrzystość artykułu. Oczekujemy na Państwa uwagi dotyczące takiego sposobu przedstawiania problemów i propozycje tematów pod adresem: chpd@medical-tribune.pl.
Kolejny artykuł, na który chcę zwrócić Państwa uwagę, to „Małoinwazyjne metody leczenia żylaków kończyn dolnych”. Wszyscy wiemy, jak wielkim problemem zdrowotnym współczesnego świata jest przewlekła niewydolność żylna. Dzięki postępowi technicznemu możliwy stał się rozwój wewnątrznaczyniowych metod leczenia. Przegląd tych metod przedstawił prof. Dariusz Janczak z Kliniki Chirurgicznej 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu wraz doktorem Michałem Leśniakiem i doktorem Dawidem Janczakiem.
Mimo coraz uważniejszego stosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej w okresie okołooperacyjnym problem zatorowości płucnej wciąż dotyczy wielu chorych leczonych na oddziałach chirurgicznych. Kompendium rozpoznania i leczenia zatorowości płucnej przygotowała dla Państwa dr Olga Kruszelnicka z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Chorzy z guzami nowotworowymi wątroby odnoszą największą korzyść po ich chirurgicznym wycięciu. Jest jednak grupa pacjentów, w przypadku których metod chirurgicznych nie można zastosować. Wówczas coraz częściej sięga się po metody alternatywne. Jedną z nich jest ablacja mikrofalowa opisana przez dr. Piotra Remiszewskiego z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przewrotne pytanie „Uzupełnianie czy fałszowanie?” to temat artykułu w dziale prawnym przygotowanego przez doktora Radosława Drozda z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Przekazujemy Państwu kolejne wydanie „Chirurgii po Dyplomie” z nadzieją, że zamieszczone w nim artykuły przyczynią się do uporządkowania i poszerzenia Państwa wiedzy.
W imieniu Rady Naukowej i Redakcji „Chirurgii po Dyplomie” życzę Państwu wszystkiego dobrego z okazji Świąt Wielkanocy, umiejętności dostrzegania piękna świata oraz wiary w siebie i swoje możliwości.