ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Chirurgia endokrynologiczna
Jak ograniczyć ryzyko niedoczynności przytarczyc po tyreoidektomii
dr n. med. Wiesław Wiechno
Operacja usunięcia wola jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji w Polsce. Nie ma dokładnych statystyk, ale szacuje się, że rocznie przeprowadza się co najmniej 25 tys. takich operacji.
Wstęp
Do końca XX wieku w przypadku wola nienowotworowego operacja usunięcia tarczycy zwykle polegała na rozległym wycięciu tarczycy i pozostawieniu kilku gramów miąższu gruczołu (strumektomia subtotalna), a w przypadku nowotworu złośliwego na całkowitym usunięciu tarczycy (tyreoidektomia). Tyreoidektomię wykonywano tylko w przypadku nowotworu, gdyż uznawano, że doszczętne wycięcie tarczycy jest obarczone znacznie większym ryzykiem powikłań niż jej subtotalne usunięcie.
Usprawnienie techniki operacyjnej i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, jak nóż harmoniczny i neuromonitoring, zmniejszyły ryzyko całkowitego wycięcia tarczycy do porównywalnego z subtotalną strumektomią. W ostatnich latach coraz więcej chirurgów decyduje się na wykonanie całkowitego usunięcia tarczycy, także u chorych z wolem nienowotworowym. Wprowadzenie skutecznego leczenia substytucyjnego preparatami lewoskrętnej tyroksyny umożliwia precyzyjne utrzymanie eutyreozy u chorych całkowicie pozbawionych tarczycy, a doszczętna operacja pozwala uniknąć rozwoju wola nawrotowego.
Usunięcie tarczycy jest operacją stosunkowo bezpieczną. Ryzyko jakichkolwiek powikłań nie przekracza kilku procent. Powikłania te to przede wszystkim:
- krwawienie do rany pooperacyjnej
- niedowład nerwów wstecznych
- pooperacyjna niedoczynność przytarczyc.
Po subtotalnej strumektomii te trzy powikłania występują mniej więcej z jednakową częstością.
Całkowity odsetek powikłań pooperacyjnych po tyreoidektomii jest podobny jak po subtotalnej strumektomii. Każde z nich występuje jednak z inną częstością. Krwawienia i porażenia nerwów wstecznych w przebiegu pooperacyjnym po tyreoidektomii zdarzają się rzadziej, a niedoczynność przytarczyc częściej niż po subtotalnej strumektomii.
Krwawienia są rzadsze, gdyż w czasie tyreoidektomii naczynia dochodzące do tarczycy zaopatruje się inną techniką niż w przypadku pozostawienia części tarczycy i w ten sposób uzyskuje się skuteczniejszą hemostazę.
Nerwy wsteczne w czasie doszczętnej tyreoidektomii rzadziej zostają trwale uszkodzone, gdyż konieczne jest ich odsłonięcie i uwidocznienie. Odsłonięcie i uwidocznienie nerwu wstecznego w większości przypadków chroni ten nerw przed przerwaniem jego...
Chirurg, wykonując tyreoidektomię, zwykle stara się uwidocznić przytarczyce, aby nie zostały one przypadkowo usunięte wraz z tarczycą. Odsłonięcie przytarczyc może jednak upośledzać ich ukrwienie i w ten sposób prowadzić do zaburzeń czynności w pr...