ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Chirurgia onkologiczna
Zasady skojarzonego leczenia raka żołądka
dr hab. med. Dawid Murawa, prof. WSZUiE1,2
lek. Mateusz Wichtowski1
W ostatnich latach na poprawę skuteczności leczenia raka żołądka w istotny sposób wpłynęło leczenie skojarzone. Niemniej wyniki terapii nadal są niezadowalające.
Wstęp
Chirurgia to podstawowa metoda leczenia raka żołądka. Optymalne leczenie raka żołądka powinno być dostosowane do stopnia zaawansowania choroby. W przypadku wczesnego raka żołądka (EGC – early gastric cancer) można wykonać resekcję endoskopową.
Kryteria dla podśluzówkowej dysekcji endoskopowej to:
- dobrze zróżnicowany gruczolakorak
- T1a
- brak owrzodzenia
- średnica zmiany do 2 cm.
Tego typu postępowanie jest możliwe z uwagi na bardzo małe, <1% ryzyko przerzutowania do węzłów chłonnych. Wszystkie pozostałe raki niespełniające wymienionych kryteriów są wskazaniem do radykalnej resekcji.
Radykalne leczenie chirurgiczne jako jedyna metoda poza EGC niestety w raku żołądka nie gwarantuje dobrych wyników. Z tego względu od wielu lat podejmuje się wysiłki, aby poprawić wyniki leczenia poprzez zastosowanie terapii wielodyscyplinarnej. Niemniej heterogenność etiologii, kliniczny obraz choroby oraz różnice w podejściu terapeutycznym w różnych rejonach świata uniemożliwiają ustalenie jednego, najlepszego standardu postępowania.
Dodatkowe leczenie systemowe w chorobie nowotworowej może przebiegać w dwojaki sposób:
- jako postępowanie przedoperacyjne (neoadiuwantowe), które ma na celu kondensację, zmniejszenie masy guza po to, by zabieg operacyjny był mikroskopowo radykalny
- postępowanie pooperacyjne (adiuwantowe), ale także przedoperacyjne mają wpływać na eradykację ukrytych, mikroskopowych ognisk choroby nowotworowej.
Z uwagi na udowodnione wyniki leczenia w raku żołądka zastosowanie znajdują zarówno chemioterapia okołooperacyjna, jak i adiuwantowa oraz chemioradioterapia. Zależnie od rejonu świata obowiązują różne schematy ich podawania. Największe dysproporcje występują pomiędzy krajami Azji a Europą Zachodnią i Stanami Zjednoczonymi.
Chemioterapia okołooperacyjna
Chemioterapia okołooperacyjna jest leczeniem z wyboru dla stadium II i III raka żołądka w Europie oraz w niektórych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych (tab. 1).3-5 Strategię tę oparto na wynikach dwóch dużych europejskich badań: brytyjskim MRC MAGIC oraz francuskim FNCLCC/FFCD.
Wyniki zastosowania schematu trójlekowego (epirubicyna, cisplatyna i fluorouracyl – badanie brytyjskie) i dwulekowego (cisplatyna i fluorouracyl – badanie francuskie) podawanych jako chemioterapia okołooperacyjna zostały porównane z wynikami jedynie zabiegu operacyjnego. W pierwszym badaniu zrekrutowano 503 chorych, a w drugim 224. Pierwszorzędowy cel obu badań, jakim było porównanie przeżyć całkowitych, wykazał ich statystycznie istotną poprawę (HR odpowiednio 0,75 i 0,69). Co bardzo istotne, oba badania dowiodły, iż składnik neoadiuwantowy leczenia wpłynął w sposób statystycznie istotny na zwiększenie odsetka radykalnych resekcji – z 66,4% do 69,3% w badaniu brytyjskim oraz z 74% do 84% w badaniu francuskim. Podobnie zaobserwowano zmniejszenie częstości wznów o 35-37%, co dowodzi korzystnego wpływu leczenia systemowego na chorobę mikroprzerzutową.3-5
Dwa opisane badania wymusiły pewien trend, realizowany do dzisiaj, poszukiwania nowych rozwiązań w leczeniu okołooperacyjnym chorych z resekcyjnym rakiem żołądka. Bardzo ciekawe badanie, na którego pełną publikację oczekujemy, przedstawił autor David Cunningham. W badaniu UK NCRI ST03 porównano leczenie w schemacie ECX (epirubicyna, cisplatyna, kapecytabina) 3× przedoperacyjnie i 3× pooperacyjnie ze schematem, w którym dodano bewacyzumab – przeciwciało anty-VEGF (vascular endothelial growth factor). Dodanie bewacyzumabu nie wpłynęło na poprawę przeżyć chorych. Odnotowano natomiast w tej grupie większą liczbę nieszczelności zespoleń po zabiegu operacyjnym.10