ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Bąblowica wielojamowa zlokalizowana w śledzionie
dr n. med. Małgorzata Polańska-Płachta1
dr n. med. Łukasz Pielok2
lek. Łukasz Kaczorowski1
lek. Małgorzata Ostrowska1
prof. dr hab. n. med. Mariusz Frączek1
prof. dr hab. n. med. Jerzy A. Polański1
Opis przypadku
Pięćdziesięciosześcioletnią kobietę z rozpoznaną serologicznie bąblowicą wielojamową przetransportowano do Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z Kliniki Chorób Tropikalnych w Poznaniu w celu leczenia operacyjnego pojedynczej zmiany w śledzionie. W wywiadzie nadciśnienie tętnicze oraz rak lewej piersi operowany w 2010 roku (wykonano wówczas mastektomię i prawostronną limfadenektomię pachową).
W badaniu ultrasonograficznym (USG) jamy brzusznej stwierdzono nieprawidłową, niejednorodną zmianę z drobnymi obszarami płynowymi i zwapnieniami, bez cech unaczynienia, o równych zarysach i wymiarach około 70 × 54 mm (ryc. 1 i 2). Wątroba była niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności, bez uchwytnych zmian ogniskowych poza torbielą z hiperechogenicznym obszarem wielkości około 5 mm w okolicy spływu żył wątrobowych, który może odpowiadać zwapnieniu w torbieli.
W wykonanych testach serologicznych potwierdzono dodatni wynik testu ELISA w kierunku bąblowicy, 24 NTU oraz dodatni wynik testu Em2 w kierunku alweokokozy >3000 (ABS).
Wykonano badania poszerzone w celu dokładnej identyfikacji zmian. Badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MR) ujawniło niepowiększoną śledzionę, w jej dolnym biegunie widoczna była niejednorodnie wzmacniająca się zmiana o rozmiarach 64 × 61 mm z wewnętrznymi przegrodami i drobnymi przestrzeniami płynowymi. Ponadto uwidoczniono (przeważnie na obwodzie) ogniska bezsygnałowe mogące odpowiadać zwapnieniom (ryc. 3 i 4). Dodatkowo w wątrobie znajdowały się 4 drobne torbiele proste. W obrazie MR nie stwierdzono zmiany obecnej w badaniu USG w okolicy spływu żył wątrobowych.
Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi leczenia pacjentka przed operacją otrzymywała albendazol w dawce 2 × 400 mg/24 h.