Choroby paznokci
Niechirurgiczne metody opracowania płytki paznokciowej w zakażeniach aparatu paznokciowego (cz. 1)
lek. Gustaw Roter
dr n. med. Dorota Mehrholz
prof. dr hab. n. med. Roman Nowicki
- Preparaty i zabiegi umożliwiające skuteczne opracowanie i przygotowanie płytki paznokciowej do leczenia miejscowego
- Substancje zmiękczające płytkę paznokciową
- Metody mechaniczne: laseroterapia, mikronakłuwanie, zastosowanie frezarki
Płytka paznokciowa, zbudowana w głównej mierze z keratyny, jest stale produkowana przez macierz paznokcia (z prędkością 3 mm na miesiąc w przypadku paznokci dłoni i 1 mm na miesiąc w przypadku paznokci stóp)1. Składa się z 3 warstw – grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej, ułożonych względem siebie w stosunku 3:5:2. Ich łączną grubość szacuje się na 196 warstw komórek2.
W przypadku zakażeń aparatu paznokciowego struktura paznokcia zostaje zaburzona, co skutkuje zwykle przerostem płytki i powstawaniem hiperkeratozy podpaznokciowej. Infekcje bakteryjne występują najczęściej w wyniku urazu mechanicznego. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zakażeń aparatu paznokciowego są jednak infekcje grzybicze – wg źródeł literaturowych 20% pacjentów po 60 r.ż. cierpi z powodu zakażeń wywołanych przez dermatofity3. Z uwagi na to, że infekcja zazwyczaj jest ograniczona tylko do paznokci, w pierwszym rzucie stosuje się leki miejscowe, jednak ich częsta aplikacja, zwłaszcza u starszych osób, w praktyce bywa trudna lub wręcz niemożliwa. Kluczowe znaczenie w uzyskaniu remisji po zastosowaniu leków miejscowych ma odpowiednie przygotowanie płytki paznokciowej do planowanej terapii.
Substancje zmiękczające płytkę paznokciową
W przypadku infekcji w obrębie płytki i/lub łożyska sukces terapeutyczny zależy przede wszystkim od koncentracji leku w tych strukturach. Niestety, większość preparatów miejscowych, które mogłyby znaleźć zastosowanie np. w leczeniu onychomykozy, nie jest w stanie osiągnąć stężenia terapeutycznego w docelowej tkance, szczególnie w sytuacji, gdy płytka paznokciowa jest patologicznie przerośnięta. Alternatywą dla leczenia miejscowego są leki systemowe, które wymagają jednak wysokiego stężenia we krwi, zanim osiągną odpowiednią koncentrację w strukturach aparatu paznokciowego4. Często wchodzą także w interakcję z lekami przyjmowanymi na stałe przez pacjentów, co dodatkowo ogranicza możliwości leczenia.
Zmiękczenie i zmiana właściwości fizycznych paznokcia są szczególnie pomocne jako przygotowanie do całkowitego mechanicznego usunięcia części chorobowo zmienionej płytki (lub redukcji jej grubości w miejscach, które nie uległy onycholizie) i odsło...