Choroba niedokrwienna serca
Podwójne leczenie przeciwpłytkowe u pacjentów poddawanych operacjom niekardiochirurgicznym – proste wytyczne, skomplikowana rzeczywistość
lek. Barbara Pankiewicz1, dr hab. n. med. Marek Gierlotka2
Wprowadzenie
Olbrzymi postęp, jaki w ostatnich latach dokonał się w Polsce i na świecie w zakresie interwencyjnego leczenia różnych postaci choroby wieńcowej, w tym zwłaszcza ostrych zespołów wieńcowych, sprawia, że co roku w Polsce wykonuje się około 120 000 przezskórnych interwencji wieńcowych, z czego prawie połowę w zawale mięśnia sercowego [1]. Około 5% pacjentów leczonych inwazyjnie poddawanych jest w ciągu roku niekardiochirurgicznym zabiegom operacyjnym [2]. Należyte przygotowanie tych chorych do operacji stanowi wyzwanie dla lekarzy różnych specjalności, którzy są włączeni w procesy decyzyjno-terapeutyczne w okresie około- i pooperacyjnym. Podstawowy dylemat stanowi kwestia przerwania lub kontynuacji leczenia przeciwpłytkowego stosowanego czasowo u większości pacjentów po leczeniu interwencyjnym choroby wieńcowej. Jego kontynuacja może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia okołooperacyjnego, natomiast nawet krótkotrwałe zaprzestanie terapii przeciwpłytkowej powoduje wzrost ryzyka zakrzepicy w stencie [3] – groźnego w skutkach powikłania, powodującego zawał mięśnia sercowego i kończącego się w znacznym odsetku zgonem. Niniejszy artykuł ma na celu omówienie obowiązujących wytycznych dotyczących leczenia przeciwpłytkowego w okresie okołooperacyjnym, których znajomość jest szczególnie potrzebna w codziennej pracy chirurgów, anestezjologów oraz internistów i kardiologów konsultujących pacjentów przed zabiegiem.
Przezskórne interwencje wieńcowe
Zabiegi przezskórnej rewaskularyzacji (percutaneus coronary interventions, PCI), przywracając lub poprawiając przepływ krwi w nasierdziowych tętnicach wieńcowych, mają za zadanie zmniejszyć niedokrwienie serca i w konsekwencji zminimalizować uszkodzenie mięśnia sercowego. Najczęściej wykonywane obecnie rodzaje przezskórnych interwencji wieńcowych to:
- angioplastyka wieńcowa balonowa (bez implantacji stentu),
- PCI z wszczepieniem stentu metalowego (bare metal stent, BMS),
- PCI z wszczepieniem stentu powlekanego lekiem (drug-eluting stent, DES).
Wśród stentów powlekanych stosuje się coraz częściej stenty nowej generacji (new-generation DES), które różnią się od wcześniejszych (early-generation DES) konstrukcją, rodzajem polimeru bądź brakiem polimeru i/lub wykorzystaniem leku antyproliferacyjnego z grupy limusów (limus-based antiproliferative drugs) [4].
Wskazania do przezskórnych interwencji w chorobie wieńcowej (coronary artery disease, CAD) istnieją w wybranych przypadkach stabilnej choroby wieńcowej (stable angina, SA) oraz w większości ostrych zespołów wieńcowych (acute coronary syndromes, AC...