ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Radiologia
Zapalenie trzustki
prof. dr hab. med. Ludomir Stefańczyk
OPIS PRZYPADKU
55-letni mężczyzna został przyjęty na oddział chirurgiczny z powodu silnych bólów brzucha, wymiotów i zaburzeń oddawania stolca – objawów sugerujących ostre zapalenie trzustki. W badaniach laboratoryjnych potwierdzono rozpoznanie. Wykonano badanie USG, które ujawniło powiększenie trzustki i zatarcie jej echostruktury. Pełną ocenę utrudniało napięcie powłok brzusznych, obrzęk krezki oraz obecność gazu w rozdętych pętlach jelit. Wykonano dwufazowe badanie TK, które potwierdziło obecność obrzękowej postaci zapalenia trzustki. Nie stwierdzono wówczas płynu w jamie otrzewnej. Śladowa ilość płynu była widoczna w lewej jamie opłucnowej (ryc. 1).
Pacjenta leczono zachowawczo, uzyskując poprawę stanu klinicznego i normalizację parametrów laboratoryjnych. Po czterotygodniowej hospitalizacji wypisano go do domu, w stanie ogólnym dość dobrym, w celu kontynuowania leczenia w trybie ambulatoryjnym.
Po kolejnych 3 tygodniach nastąpiło nasilenie dolegliwości sugerujących zaostrzenie zapalenia (wymioty, bóle brzucha, wzdęcie). Pacjenta ponownie przyjęto na oddział chirurgiczny. Rozpoznanie nawrotu zapalenia potwierdzono w badania laboratoryjnych. Wykonano badanie USG, które wykazało obecność kilku zbiorników płynu w śródbrzuszu, w rzucie trzustki oraz po stronie lewej w nadbrzuszu i w lewej jamie opłucnowej (ryc. 2).
1. Jaki charakter mają uwidocznione zbiorniki płynu?
a. Pseudotorbieli trzustki
b. Ropni międzypętlowych
c. Płynu wysiękowego w jamie otrzewnej
W przewlekłym zapaleniu trzustki najbardziej prawdopodobne jest utworzenie się pseudotorbieli trzustki, jednak często obserwuje się także obecność wysięku w jamie otrzewnej oraz w lewej jamie opłucnowej. Zakażenie przestrzeni płynowych często prowadzi do powstania ropni. Badania obrazowe, zwłaszcza tomografia komputerowa, umożliwiają precyzyjną lokalizację zmian, ale nie pozwalają na określenie ich charakteru. Destrukcja ściany naczynia może doprowadzić do powstania torbieli krwotocznej lub tętniaka rzekomego.
Wykonano badanie TK, które potwierdziło obecność zbiorników płynu w rzucie trzustki oraz w sąsiedztwie śledziony. Stwierdzono śladową ilość płynu w jamie otrzewnej i w lewej jamie opłucnowej (ryc. 3).
2. Jakie leczenie należy zastosować?
a. Zachowawcze
b. Drenaż przezskórny torbieli wykonany pod kontrolą USG
c. Operacyjne usunięcie torbieli