Egzamin z interny
Egzamin z interny
Pytania i komentarze: dr n. med. Irena Głowińska, dr n. med. Edyta Zbroch
Konsultacja: prof. dr hab. med. Michał Myśliwiec, Klinika Nefrologii i Transplantologii UM w Białymstoku
Dobre przygotowanie się do egzaminu specjalizacyjnego z tak obszernego działu medycyny, jakim są choroby wewnętrzne, jest zadaniem trudnym. Na egzaminach zdarzają się pytania dotyczące zagadnień, w których przypadku konieczna jest znajomość najnowszych publikacji, gdyż wiedza podręcznikowa nie daje pewności wyboru prawidłowej odpowiedzi. Ważne jest jednak nie tylko przyswajanie stale aktualizowanej wiedzy, lecz także umiejętność rozwiązywania testów. Chcąc pomóc czytelnikom w dobrym przygotowaniu się do sprawdzianu, co miesiąc publikujemy pytania testowe, których forma jest bardzo zbliżona do pytań egzaminacyjnych. Przy każdym z pytań zamieszczamy konsultowany przez wybitnego specjalistę opis, który powinien pozwolić na znalezienie prawidłowej odpowiedzi. Zagadnienia, do których ułożone są pytania, zostały nadesłane przez czytelników. Propozycje kolejnych tematów, które zdaniem Państwa warto zamieścić w repetytorium, prosimy nadsyłać na adres: repetytorium@medical-tribune.pl
1. Przeciwwskazaniami do pobrania płynu stawowego są:
A. Zaburzenia krzepnięcia krwi
B. Zakażenie tkanek okołostawowych
C. Przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego
D. Sepsa i ciężki stan ogólny, których przyczyną nie jest zakażenie stawu
E. Ciąża
Wybierz zestaw prawidłowych odpowiedzi:
1. ACE, 2. ABD, 3. CDE, 4. ABC, 5. BDE
Przeciwwskazaniami do pobrania płynu stawowego są: zaburzenia krzepnięcia krwi, zakażenia tkanek okołostawowych, sepsa i ciężki stan ogólny, których przyczyną nie jest zakażenie stawu. Terapia kwasem acetylosalicylowym i ciąża nie są przeciwwskazaniami do nakłucia jamy stawowej i pobrania płynu.
2. Które z wymienionych badań należy wykonać u 65-letniej pacjentki z 15-letnim wywiadem RZS i zespołem nerczycowym?
A. Oznaczenie przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi (anty-CCP)
B. Oznaczenie białek monoklonalnych i wolnych łańcuchów lekkich w surowicy i w moczu
C. Badanie immunohistochemiczne na obecność amyloidu A i łańcuchów lekkich lambda i kappa
D. Oznaczenie czynnika reumatoidalnego
E. Biopsję podskórnej tkanki tłuszczowej powłok brzusznych
Wybierz zestaw prawidłowych odpowiedzi:
1. ABD, 2. ABC, 3. BCE, 4. CDE, 5. BCD
RZS jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych, w której przebiegu występuje amyloidoza wtórna, charakteryzująca się pozakomórkowym gromadzeniem się włókien zbudowanych z fragmentów białka SAA (osoczowego prekursora amyloidu A; serum amyloid A protein), będącego białkiem ostrej fazy. W celu potwierdzenia obecności amyloidu należy wykonać biopsję podskórnej tkanki tłuszczowej powłok brzusznych, a następnie badanie immunohistochemiczne na obecność amyloidu A i łańcuchów lekkich lambda i kappa. Zaleca się oznaczenie białek monoklonalnych i wolnych łańcuchów lekkich w surowicy i w moczu w celu wykluczenia amyloidozy pierwotnej. Przeciwciała anty-CCP i czynnik reumatoidalny (RF) służą jako kryteria kwalifikacyjne RZS i w przedstawionej sytuacji klinicznej nie mają znaczenia.
3. Wskaż prawidłowe stwierdzenia dotyczące twardzinowego przełomu nerkowego:
A. Charakteryzuje się szybko narastającym nadciśnieniem tętniczym
B. W jego przebiegu dochodzi do ostrego uszkodzenia nerek