ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nefrologia
Hiperkaliemia
lek. Katarzyna Łabno-Kirszniok, dr n. med. Grzegorz Piecha
Hiperkaliemia jest jednym z najistotniejszych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. W homeostazie potasu kluczową rolę odgrywają nerki. Z tego też powodu hiperkaliemia występuje częściej u pacjentów z niewydolnością nerek, a także u chorych na cukrzycę oraz u osób w podeszłym wieku. Współczynniki zachorowania oraz śmiertelności związanych z hiperkaliemią znacznie wzrosły po tym, jak w terapii chorób sercowo-naczyniowych zaczęto powszechnie stosować leki ingerujące w układ RAA. Ostra hiperkaliemia jest zawsze stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie hiperkaliemii oraz właściwa i zdecydowana interwencja lecznicza.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien umieć:
• rozpoznać hiperkaliemię
• wymienić sytuacje związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia hiperkaliemii
• wymienić leki mogące wywoływać hiperkaliemię
• rozpoznać sytuacje wymagające szpitalnego leczenia hiperkaliemii
• wdrożyć wstępne leczenie hiperkaliemii
Hiperkaliemia to stan, w którym stężenie potasu w surowicy przekracza 5,5 mmol/l. Jej przyczyną może być nadmierna podaż potasu, jego upośledzone wydalanie lub przemieszczenie z przestrzeni wewnątrzkomórkowej do zewnątrzkomórkowej.
Epizody nagłej hiperkaliemii mogą wywołać różne stany chorobowe, odwodnienie lub stosowane leki. Do hiperkaliemii mogą prowadzić takie stany chorobowe, jak: ostra i przewlekła niewydolność nerek, hipoaldosteronizm, kwasica metaboliczna towarzysząca wielu stanom nagłym, a także masywna hemoliza lub uszkodzenie tkanek po oparzeniach, rabdomiolizie oraz w zespole rozpadu (lizy) guza.
Objawy kliniczne hiperkaliemii są niespecyficzne i wiążą się głównie z zaburzeniami czynności mięśni, układu nerwowego lub krążenia. Ostra hiperkaliemia jest stanem zagrożenia życia, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie oraz właściwe leczenie.
Homeostaza potasu w ustroju
Potas jest głównym kationem wewnątrzkomórkowym, którego ok. 75% zasobów śródkomórkowych jest zlokalizowanych w mięśniach poprzecznie prążkowanych, a po ok. 7-8% w wątrobie i erytrocytach. W przestrzeni pozakomórkowej znajduje się 10% potasu ustrojowego, z czego niespełna 1% bezpośrednio w osoczu.1,2 W warunkach fizjologicznych stężenie potasu wewnątrz komórek mieści się w zakresie 90-160 mmol/l, podczas gdy w płynie pozakomórkowym w granicach 3,5-5,5 mmol/l. Stąd stosunek stężenia potasu w płynie wewnątrzkomórkowym i zewnątrzkomórkowym wynosi 38:1.
Niskie stężenie potasu na zewnątrz komórek utrzymuje się dzięki odrębnym mechanizmom nerkowym i pozanerkowym. Kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego gradientu potasu po obu stronach błony komórkowej odgrywa ATP-aza sodowo-potasowa, która przemies...