Najczęstsze błędy
Najczęstsze błędy w leczeniu nadciśnienia tętniczego
dr n. med. Anna Szyndler, dr n. med. Michał Hoffmann, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz
Błędy popełnione podczas terapii nadciśnienia tętniczego mogą mieć poważne następstwa – od pogorszenia samopoczucia pacjenta przez powikłania nerkowe i zaburzenia metaboliczne po rozwój nadciśnienia opornego na leczenie i ostry zespół wieńcowy.
W codziennej praktyce często spotykamy osoby z nadciśnieniem tętniczym leczone w doskonały sposób. W takich przypadkach można tylko potwierdzić słuszność postępowania diagnostycznego oraz wyboru terapii. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach terapia nie jest prowadzona optymalnie lub postępowanie diagnostyczne zostało zaplanowane w sposób chaotyczny. Właśnie aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów, przygotowaliśmy to krótkie opracowanie.
Błąd 1
Do poradni specjalistycznej leczenia nadciśnienia tętniczego został skierowany młody człowiek (25 lat) z rozpoznaniem nadciśnienia tętniczego. Po raz pierwszy podwyższone wartości ciśnienia stwierdzono u niego około miesiąca wcześniej, w czasie wizyty u lekarza rodzinnego z powodu infekcji górnych dróg oddechowych i bólów głowy. Wartość ciśnienia w czasie wizyty w gabinecie lekarza rodzinnego wynosiła 175/100 mmHg, pacjent otrzymał inhibitor ACE (angiotensin converting enzyme) w małej dawce oraz skierowanie do poradni specjalistycznej w celu przeprowadzenia diagnostyki wtórnych przyczyn nadciśnienia. W poradni specjalistycznej chory skarżył się na okresowe bóle głowy związane ze stresem w pracy i podwyższonym ciśnieniem tętniczym do 150/95-100 mmHg oraz uporczywy suchy kaszel. Poza okresami dolegliwości mierzone w domu ciśnienie tętnicze wynosiło 110-125/70--60 mmHg. W badaniu fizykalnym stwierdzono otyłość (BMI 31,2 kg/m2) o typie centralnym, obwód ramienia 34 cm, wartości ciśnienia wynosiły 115/60-110/60 mmHg w wielokrotnych pomiarach szerokim mankietem, ponadto nie zaobserwowano odchyleń od normy.
Błędne myślenie
Każde podwyższenie ciśnienia tętniczego powyżej 160/100 mmHg u młodego człowieka jest wskazaniem do szczegółowej diagnostyki i leczenia.
Błąd
Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego na postawie pojedynczego pomiaru standardowym mankietem w czasie jednej wizyty lekarskiej u chorego z otyłością.
Konsekwencje
Stygmatyzacja pacjenta oraz narażanie go na działania niepożądane leków. Pogorszenie dalszej współpracy z pacjentem.
Komentarz
Według obowiązujących wytycznych koniecznym kryterium rozpoznania nadciśnienia jest wartość średnia z co najmniej dwóch pomiarów wykonanych podczas co najmniej dwóch kolejnych wizyt przekraczająca 140 i/lub 90 mmHg lub co najmniej dwóch pomiarów p...