Endokrynologia
Diagnostyka różnicowa i leczenie tężyczki
dr n. med. Paweł Jóźków
Pacjenci z tężyczką są diagnozowani i leczeni w poradniach endokrynologicznych, neurologicznych, nefrologicznych, a w stanach nagłych – w szpitalnych izbach przyjęć. Wynika to m.in. z różnorodności objawów choroby oraz nie do końca jasnych mechanizmów prowadzących do jej ujawnienia się. Ustalenie ostatecznego rozpoznania często wymaga przeprowadzenia wielu badań dodatkowych i konsultacji specjalistów z różnych dziedzin. Terapia tężyczki opiera się bardziej na doświadczeniu klinicznym niż na zaakceptowanych standardach czy wynikach precyzyjnie zaprojektowanych badań.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien umieć:
•rozpoznać objawy tężyczki
•przedstawić strategię postępowania diagnostycznego w celu wykrycia przyczyn tężyczki
•przeprowadzić leczenie ostrego napadu tężyczki
•wprowadzić postępowanie zapobiegające napadom tężyczki
Tężyczka jest wyrazem nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej i wynika z zaburzeń potencjału błonowego komórek. Rozwija się, kiedy we krwi spada stężenie wapnia całkowitego lub zjonizowanego. W elektromiografii (EMG) ujawnia się jako powtarzające się wyładowania o wysokiej częstotliwości następujące po pojedynczym bodźcu niedokrwiennym lub hiperwentylacyjnym.
Tężyczka występuje stosunkowo często u osób młodych, pozostających pod wpływem dużych obciążeń stresowych.
Klasyfikacja
Tężyczka może przybierać formę hipo- lub normokalcemiczną. Kiedy występuje spontanicznie, nazywana jest tężyczką jawną (t. hipokalcemiczna). W tężyczce utajonej (t. normokalcemiczna, spazmofilia) występują typowe objawy podmiotowe i przedmiotowe przy prawidłowym stężeniu wapnia całkowitego w osoczu i obniżonym stężeniu magnezu w komórkach. Ten typ tężyczki może się ujawniać także podczas hiperwentylacji.
Rozpoznanie
Rozpoznanie tężyczki opiera się na:
1. Stwierdzeniu typowych objawów podmiotowych.
2. Wykazaniu charakterystycznych objawów przedmiotowych.
3. Wynikach podstawowych oraz – w zależności od wywiadu – dodatkowych oznaczeń laboratoryjnych.
4. Potwierdzeniu nieprawidłowości w badaniu EMG.
Objawy
Najbardziej charakterystycznymi objawami podmiotowymi tężyczki są parestezje w zakresie warg, języka, palców dłoni i stóp oraz kurcze mięśni twarzy, rąk i stóp. Pacjenci zgłaszają mrowienie, wzmożone napięcie i ból mięśni. W części przypadków odnotowuje się występowanie stanów przedomdleniowych, omdleń, kurczu mięśni głośni, bronchospazmu, kolki żółciowej i obrzęku tarczy nerwu wzrokowego. Drgawki występują rzadko, mogą mieć charakter częściowy lub uogólniony.