ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Temat numeru
Przełom nadciśnieniowy – postępowanie w izbie przyjęć
dr n. med. Agnieszka Olszanecka
dr hab. n. med. Marek Klocek
Przełom nadciśnieniowy to nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi, który może prowadzić do rozwoju powikłań zagrażających życiu. Najcięższą postacią nagłego stanu w nadciśnieniu tętniczym jest nadciśnienie złośliwe. Te sytuacje wymagają natychmiastowego obniżenia ciśnienia tętniczego, choć niekoniecznie jego normalizacji, w celu ochrony funkcji życiowych narządów.
Definicje i klasyfikacje
Przełom nadciśnieniowy to nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi, który może prowadzić do rozwoju powikłań zagrażających życiu. Zgodnie z aktualnie przyjętą nomenklaturą wyróżnia się dwa stany kliniczne wymagające interwencji ze wskazań doraźnych: stan pilny i stan naglący – zastępujące ogólne i starsze pojęcia przełomu nadciśnieniowego oraz kryzy nadciśnieniowej. Najcięższą postacią nagłego stanu w nadciśnieniu tętniczym jest nadciśnienie złośliwe (przyspieszone), w którym bardzo wysokie wartości ciśnienia (zazwyczaj rozkurczowe >140 mmHg) prowadzą do załamania mechanizmów autoregulacji naczyniowej, rozwoju martwicy włóknikowej w ścianie naczynia, krwotoków do naczyń siatkówki i/lub obrzęku tarczy nerwu wzrokowego. Te sytuacje wymagają natychmiastowego obniżenia ciśnienia tętniczego, choć niekoniecznie jego normalizacji, w celu ochrony funkcji życiowych narządów. Wczesna ocena stanu klinicznego jest kluczowym krokiem w rozpoznawaniu i podejmowaniu decyzji o dalszym postępowaniu u pacjentów z podejrzeniem stanu nagłego lub pilnego w przebiegu nadciśnienia tętniczego i bywa dużym wyzwaniem w praktyce lekarskiej.
Stany pilne i naglące są heterogenną grupą sytuacji klinicznych, w których dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia skurczowego i/lub rozkurczowego, zazwyczaj do wartości >180/120 mmHg. Stany naglące (emergencies) wymagają szybkiej interwencji terapeutycznej, gdyż wiążą się z ryzykiem powikłań narządowych i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia. W stanach pilnych (urgencies) wysokim wartościom ciśnienia tętniczego nie towarzyszą objawy zagrażające nagłą utratą integralności układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.1 Należy podkreślić, że o rozpoznaniu stanu naglącego lub pilnego nie decyduje bezwzględna wysokość ciśnienia tętniczego, ale dynamika wzrostu ciśnienia i towarzyszące objawy lub ich brak.
Nowoczesne leki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego znacznie ograniczyły częstość występowania stanów nagłych i pilnych. Szacuje się, że stany naglące dotyczą mniej niż 1% chorych z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym.2,3 Jednak z powodu d...