Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Nowości w praktyce
Praktyczne wytyczne postępowania w chorobach przenoszonych drogą płciową
dr n. med. Beata Młynarczyk-Bonikowska
dr n. med. Iwona Rudnicka
prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski
W czerwcu 2015 r. ukazały się najnowsze rekomendacje Centers for Disease Control and Prevention dotyczące zapobiegania, diagnostyki i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową (STD – sexually transmitted diseases). W tym bardzo obszernym opracowaniu przedstawiono zasady postępowania w przypadkach podejrzenia lub rozpoznania różnych zakażeń i chorób.
Wprowadzenie
Najnowsze zalecenia dotyczą m.in. zakażenia HIV (human immunodeficiency virus), chorób charakteryzujących się owrzodzeniami w okolicy anogenitalnej – opryszczka, wrzód miękki (chancroid), ziarnica weneryczna pachwin (lymphogranuloma venereum), ziarniniak pachwinowy (granuloma inguinale). Oddzielnie omówiono problematykę kiły. Kolejnym zagadnieniem są stany zapalne cewki moczowej i/lub szyjki macicy, chlamydioza, rzeżączka oraz choroby z upławami z pochwy (bakteryjna waginoza, trichomonioza, drożdżyca), a także choroby pasożytnicze (wszawica łonowa i świerzb). W rekomendacjach opisano również zakażenia i choroby wirusowe, takie jak: zmiany łagodne, przednowotworowe i nowotwory związane z zakażeniem wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV – human papillomavirus) oraz zakażenia wirusami hepatitis A, hepatitis B i hepatitis C.
Rekomendacje CDC z 2015 r. stanowią aktualizację wytycznych z 2010 r. Najważniejsze przyjęte zmiany dotyczą kilku zagadnień: schematów leczenia rzeżączki, brodawek płciowych związanych z zakażeniem HPV, rekomendacji szczepień przeciw HPV, postępowania w przypadkach STD u osób transseksualnych, diagnostyki zakażeń wirusami hepatotropowymi u osób z HIV. Zalecenia CDC są skierowane do lekarzy różnych specjalności, a także do lekarzy pierwszego kontaktu oraz osób związanych z kreowaniem polityki zdrowotnej.
Zalecenia CDC-2015 stanowią obszerny, 140-stronicowy dokument, o charakterze interdyscyplinarnym. Niektóre z omówionych chorób rzadko występują w Polsce, jednak ze względu na ogromne otwarcie się naszego kraju na świat, zwiększoną imigrację (legalną i nielegalną), a także coraz częstsze podróże do innych krajów, należy liczyć się z pojawieniem się sporadycznych ognisk zachorowań. W artykule nie omówiono wszystkich chorób i problemów zawartych z zaleceniach CDC. Skoncentrowano się na wybranych STD najczęściej spotykanych w Polsce, których schematy leczenia zmieniły się w ostatnich latach (kiła, zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy, opryszczka, zmiany wywoływane przez HPV).
Czytelników zainteresowanych innymi STD odsyłamy do oryginalnego opracowania zaleceń CDC-2015 oraz piśmiennictwa do niniejszej publikacji.