BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Kardiologia
Kardiowersja elektryczna
dr n. med. Artur Oręziak
Kardiowersja elektryczna jest bezpiecznym sposobem przywracania rytmu zatokowego przy napadowych tachyarytmiach nadkomorowych i komorowych. W przypadku stanów nagłych przebiegających z niestabilnością hemodynamiczną jest najskuteczniejszym sposobem przerywającym arytmię.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien umieć:
- rozpoznać przypadki wymagające wykonania kardiowersji elektrycznej
- przygotować chorego do wykonania kardiowersji elektrycznej
- przedstawić metodykę wykonania kardiowersji elektrycznej
- omówić skuteczność kardiowersji elektrycznej oraz wynikające z niej zagrożenia
- rozpoznać osoby, u których kardiowersja elektryczna jest przeciwwskazana
Wprowadzenie
Kardiowersja elektryczna jest postępowaniem mającym na celu przywrócenie właściwej sekwencji skurczu zaburzonej przez nadkomorowe i komorowe nawrotne zaburzenia rytmu, które powodują zaburzenia hemodynamiczne.
Energia elektryczna docierająca do serca ma za zadanie przerwać trwającą tachyarytmię przez zdepolaryzowanie większości komórek miokardium, wydłużenie okresu refrakcji i ułatwienie przejęcia prawidłowego rytmu serca przez naturalny ośrodek, jakim jest węzeł zatokowo-przedsionkowy. Kardiowersja jest skutecznym zabiegiem przy przerywaniu tachyarytmii, takich jak trzepotanie (AFl – atrial flutter) i migotanie przedsionków (AF – atrial fibrillation), nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy węzłowy (AVNRT – atrioventricular nodal reentrant tachycardia), nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy (AVRT – atrioventricular reentrant tachycardia) i częstoskurcz komorowy (VT – ventricular tachycardia).
Rys historyczny
Elektryczność od chwili jej wynalezienia fascynowała badaczy. Od momentu odkrycia możliwości magazynowania energii elektrycznej, co nastąpiło w chwili skonstruowania pierwszego kondensatora, którym była tzw. butelka lejdeńska (wynaleziona niezależnie w 1745-1746 przez P. van Musschenbroecka w Lejdzie i E.J. von Kleista w Kamieniu Pomorskim), stale rosła fascynacja zjawiskami oddziaływania ładunku elektrycznego na organizmy żywe.
Pierwsze doniesienie o skutecznym wyładowaniu elektrycznym datuje się na rok 1788, kiedy to wyładowaniem elektrycznym z kondensatora podobnego do butelki lejdeńskiej udało się uratować 3-letnią dziewczynkę, która uległa wypadkowi. W późniejszych latach wielokrotnie pojawiały się wzmianki o skutecznych reanimacjach za pomocą ładunku elektrycznego, co zaowocowało rekomendacjami angielskiego Royal Humane Society do aplikacji wyładowania elektrycznego w celu odróżnienia śmierci pozornej od prawdziwej.