ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Standardy w leczeniu
Standardy leczenia cukrzycy typu 2 – wybrane aspekty
dr hab. n. med. Aleksandra Araszkiewicz
Cukrzyca należy do najczęściej występujących na świecie chorób metabolicznych. Cukrzyca typu 2 stanowi 85% wszystkich przypadków choroby. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF – International Diabetes Federation) liczba chorych w wieku 20-79 w 2015 r. wynosiła 415 mln. Przewiduje się, że w 2040 r. będzie to nawet 642 mln.
Wprowadzenie
W populacji polskiej cukrzyca typu 2 występuje u ponad 3 mln osób. Zwiększenie liczby chorych, szczególnie w wieku produkcyjnym, wraz z rosnącymi kosztami leczenia choroby i jej powikłań to istotny problem socjalny i ekonomiczny. Poza wzrastającą zapadalnością zwraca uwagę coraz wyższa śmiertelność chorych. Istotne znaczenie mają niska świadomość społecznej wagi problemu, opóźnienie w rozpoznaniu choroby oraz brak zadowalającego wyrównania metabolicznego cukrzycy.
Cukrzyca typu 2 ma charakter progresywny. Wymaga stałej intensyfikacji terapii obejmującej modyfikację stylu życia oraz leczenie farmakologiczne. Towarzystwa diabetologiczne mają za zadanie uwzględniać wiedzę i doświadczenie ekspertów oraz aktualne wyniki badań klinicznych w zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania z chorym na cukrzycę.
Indywidualizacja leczenia
Od kilku lat podkreśla się znaczenie indywidualizacji terapii cukrzycy typu 2. Jej wybór zależy od lekarza prowadzącego, który ustalając strategię i cele leczenia, powinien wziąć pod uwagę:
- zagrożenie związane z hipoglikemią
- czas trwania cukrzycy
- przewidywaną długość życia
- choroby współistniejące i przewlekłe naczyniowe powikłania cukrzycy, motywację i zaangażowanie pacjenta w leczenie
- wsparcie otoczenia.
Takie podejście do terapii podsumowano po raz pierwszy we wspólnym stanowisku Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA – American Diabetes Association) oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD – European Association for the Study of Diabetes) w 2012 r. Stanowisko to zaktualizowano następnie w 2015 r. Autorzy dokumentu podkreślają, że sposób leczenia i cele terapeutyczne powinny być dobrane indywidualnie dla każdego chorego, a także przez niego zaakceptowane.
Cele terapeutyczne
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) wprowadziło już w 2011 r. w swoich zaleceniach szczegółowe docelowe wartości hemoglobiny glikowanej (HbA1c) dla różnych grup pacjentów. W wytycznych z 2016 r. celem ogólnym leczenia cukrzycy jest uzyskanie...
Leczenie wieczynnikowe
Podstawowym celem leczenia w cukrzycy typu 2 jest zapobieganie rozwojowi przewlekłych powikłań choroby, zarówno mikro-, jak i makroangiopatycznych. Dlatego obowiązuje leczenie wieloczynnikowe, nastawione na redukcję czynników ryzyka powikłań serco...