Przypadek kliniczny
Guzy brunatne kości towarzyszące pierwotnej nadczynności przytarczyc
lek. Paulina Godlewska1
dr n. med. Elwira Bakuła-Zalewska2
dr n. med. Grażyna Łapińska1
dr n. med. Jakub Pałucki3
prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus1
Opis przypadku
29-letnią kobietę skierowano do Centrum Onkologii z powodu rozsianych zmian osteolitycznych stwierdzonych w tomografii komputerowej (TK) twarzoczaszki, po zabiegu częściowej resekcji żuchwy przeprowadzonym w celu usunięcia największej zmiany, rozpoznanej jako ziarniniak olbrzymiokomórkowy. W badaniu TK uwidoczniła się również 17 mm zmiana ogniskowa w dolnym biegunie płata lewego tarczycy. Z dostarczonej przez pacjentkę dokumentacji medycznej wynikało, że zmianę tę poddano biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC), na podstawie której stwierdzono cechy cytologiczne nowotworu pęcherzykowego z metaplazją oksyfilną (klasa IV wg klasyfikacji Bethesda). W związku z tym onkolog poprosił o konsultację w poradni endokrynologicznej.
Pacjentka od kilku lat odczuwała ogólne osłabienie, senność, nudności, wzmożone pragnienie w nocy, bóle głowy i kolan. O dolegliwościach tych poinformowała lekarza pierwszego kontaktu, który uznał je za mało specyficzne. Ostatecznie z powodu zgłaszanej drażliwości doradzono jej konsultację psychiatryczną, na którą się nie zdecydowała.
Jesienią 2014 r. chorą skierowano na oddział chirurgii szczękowej z powodu guza prawego kąta żuchwy. Dokonano ekstrakcji zębów 47 i 48 (ryc. 1) z pobraniem materiału z guza. Rozpoznano ziarniniaka olbrzymiokomórkowego żuchwy. TK twarzoczaszki oprócz patologicznej masy prawego kąta żuchwy o wymiarach 26 x 37 x 38 mm z cechami rozdęcia i destrukcji tkanki kostnej wykazała kilka podobnych zmian zlokalizowanych w kościach twarzoczaszki i pojedynczą, niewielką, w stoku kości potylicznej. Przeprowadzono zabieg częściowej resekcji żuchwy od zęba 43 do kąta żuchwy z implantacją płyty rekonstrukcyjnej. Ostateczne badanie histopatologiczne potwierdziło rozpoznanie ziarniniaka olbrzymiokomórkowego żuchwy.
W Centrum Onkologii zalecono badanie PET/CT (positron emission tomography/computed tomography – pozytronowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową) z 18-deoksyglukozą (18FDG). Uzupełniono je o TK kończyn dolnych, ponieważ pacjentka uskarżała się na silny ból kolana i kostki bocznej lewej nogi. W badaniach obrazowych uwidoczniono liczne zmiany osteolityczne z komponentą miękkotkankową o niejednorodnie podwyższonej aktywności metabolicznej, z cechami destrukcji przylegających struktur kostnych, a także zmiany lityczne z poziomami płynu. Zmiany te zlokalizowane były: w lewej jamie nosowej i przedsionku nosa (25 x 16 mm, SUV maksymalnie 6,6), w obrębie szczęki, w stoku kości potylicznej, w obrębie obręczy barkowej, żeber, w kościach obręczy biodrowej i kończyn dolnych (ryc. 2, 3). Ognisko hipodensyjne w dolnym biegunie płata lewego tarczycy nie wykazywało wzmożonego metabolizmu glukozy.