ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Dermatologia
Wykwity rumieniowe zlokalizowane na podudziach
dr hab. n. med. Jarosław Bogaczewicz
prof. zw. dr hab. n. med. Anna Woźniacka
Opis przypadku
Do poradni dermatologicznej zgłosiła się 48-letnia kobieta. Skarżyła się na rumień z towarzyszącym bólem w okolicy podudzia prawego, utrzymujący się od kilku dni. Zgłaszała ogólne złe samopoczucie, uczucie rozbicia, bóle mięśni, dreszcze i gorączkę (38,2°C). Po kilku dniach w obrębie wykwitów rumieniowych pojawiły się zmiany pęcherzowe. Ich pokrywy pękały, pozostawiając nadżerki i powierzchowne owrzodzenia pokryte strupem (ryc. 1). Zmiany tego typu pojawiły się u pacjentki po raz pierwszy w życiu. Dotychczas nie była ona leczona przez dermatologa. Nie choruje przewlekle na schorzenia ogólnoustrojowe i nie przyjmuje leków.
W rozpoznaniu różnicowym należy wziąć pod uwagę następujące jednostki chorobowe:
1. Różę
2. Wyprysk podudzi (kontaktowe zapalenie skóry)
3. Zakrzepicę żył głębokich kończyn dolnych
4. Zapalenie tkanki podskórnej (cellulitis)
Róża
Charakteryzuje się występowaniem rumienia o połyskliwej powierzchni, wyraźnie odgraniczonego od otaczającej skóry zdrowej. Towarzyszy mu ból samoistny i uciskowy. Skóra i tkanka podskórna mogą być obrzęknięte, a okoliczne węzły chłonne powiększone. To choroba o etiologii bakteryjnej – czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój zmian są zazwyczaj paciorkowce grupy A. Paciorkowców nie udaje się jednak hodować z wymazów ze skóry. Typowe dla róży są nagły początek zmian oraz objawy ogólne w postaci gorączki, dreszczy i złego samopoczucia. Choroba występuje najczęściej na podudziu i policzku. Wrotami zakażenia jest uszkodzona skóra (najczęściej w wyniku urazu).
W róży podudzia do pęknięcia naskórka dochodzi najczęściej w przebiegu grzybicy międzypalcowej stóp. W przypadku policzka uszkodzenie skóry spowodowane jest zwykle opryszczką wargową, rzadziej infekcją wewnątrzpochodną. Zakażenie może być również następstwem nosicielstwa paciorkowca w nozdrzach. Niekiedy w obrębie zmian skórnych pojawiają się wykwity pęcherzowe. Rozpoznaje się wówczas różę pęcherzową.