BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
Waldemar Banasiak
Szanowni Państwo,
W lutowym numerze „Medycyny po Dyplomie” dominują problemy pulmonologiczne i diabetologiczne. Prof. Piotr Kuna z dr Izabelą Kupryś-Lipińską opatrzyli komentarzem zaktualizowane wytyczne GOLD dotyczące diagnostyki, leczenia i prewencji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która na całym świecie jest istotnym problemem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym. Przyswojenie nowych wytycznych GOLD z pewnością pozytywnie wpłynie na zachowania diagnostyczno-terapeutyczne lekarzy oraz na poprawę jakości życia i redukcję umieralności chorych na POChP. Znaczenie zakażenia w patogenezie i we wpływie na historię naturalną POChP mimo wielu lat doświadczeń nadal nie jest jednoznaczne. Sethi i Murphy podsumowali wiedzę na ten temat i nakreślili oczekiwania lekarzy oraz kierunki dalszych badań. Kolejny artykuł poświęcono przydatności klinicznej skal prognostycznych PSI i CURB-65 w ocenie ciężkości zapalenia płuc. Dzięki ich wykorzystaniu już w trakcie pierwszego kontaktu z chorym, u którego rozpoznajemy zapalenie płuc, można zdecydować, czy go hospitalizować, czy leczyć ambulatoryjnie. Niezwykle interesujący jest artykuł poświęcony pozaszpitalnym zakażeniom szczepami gronkowca złocistego opornymi na metycylinę z uwagi na wyjątkowo zróżnicowany przebieg kliniczny, dużą zjadliwość, a także z powodu narastającej liczby tych zakażeń i zmienną wrażliwość na antybiotykoterapię. Informacje zawarte w artykule Abrahamiana i Snydera zapewne zainteresują wielu czytelników.
W związku z prezentacją rozbieżnych wyników trzech badań ACCORD, ADVANCE i VADT oceniających, czy intensywne leczenie cukrzycy jest skuteczniejsze w porównaniu ze standardowym postępowaniem, amerykańskie towarzystwo diabetologiczne i dwa towarzystwa kardiologiczne opublikowały wspólne stanowisko będące zbiorem praktycznych zasad postępowania w tej grupie chorych. Wytyczne te zostały opatrzone komentarzem prof. Dariusza Moczulskiego, które można podsumować, że cele leczenia u chorych na cukrzycę uzyskujemy poprzez indywidualizację postępowania terapeutycznego, a nie skupianie uwagi tylko na osiąganiu określonego poziomu glikemii. W kontekście tego dokumentu ciekawie jawi się artykuł Louisa Monniera o znaczeniu klinicznym i najskuteczniejszych metodach wyrównania hiperglikemii poposiłkowej, która należy do podstawowych, obok glikemii na czczo i poziomu hemoglobiny glikowanej, parametrów kontroli cukrzycy. Problemu diabetologicznego dotyczy też opis przypadku młodej kobiety ze zmianami skórnymi w przebiegu cukrzycy typu 1 z prezentacją toku postępowania diagnostycznego i zastosowanego leczenia opracowany przez zespół prof. Eugeniusza Barana.
Częstość wykonywanych przezskórnych zabiegów rewaskularyzacyjnych (PCI) u chorych z chorobą wieńcową na całym świecie narasta. Tak jak nie ma wątpliwości, że zabiegi PCI są optymalnym postępowaniem u chorych z ostrym zespołem wieńcowym z uniesieniem odcinka ST i bez uniesienia ST, będących w grupie wysokiego ryzyka, tak istnieje wiele rozbieżnych opinii odnośnie korzyści w całej grupie chorych ze stabilną chorobą wieńcową. Wspólnie z prof. Piotrem Ponikowskim przedstawiliśmy nasze spojrzenie na zasady kwalifikacji do zabiegów PCI pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową. Część kardiologiczną uzupełnia artykuł Abrutyna i wsp. na temat zachowawczego leczenia infekcyjnego zapalenia wsierdzia, którego częstość z uwagi na rosnącą liczbę różnorodnych implantacji urządzeń w sercu wzrasta i przysparza wiele problemów w kontekście wczesnego rozpoznania, identyfikacji mikroorganizmu i skutecznego leczenia.
W ramach edukacji z zakresu gastroenterologii koniecznie należy przeczytać artykuł na temat leczenia przewlekłego zapalenia trzustki. Także artykuł Gurnella dotyczący interpretacji nietypowych wyników badań czynności tarczycy uporządkuje naszą wiedzę w tym zakresie.
Polecam Państwu niezwykle praktyczny artykuł prof. Antoniego Prusińskiego na temat jednego z częstszych objawów w chorobach neurologicznych i laryngologicznych, jakim są zawroty głowy.
Oczywiście jak zwykle publikujemy 10 pytań z egzaminu z interny opatrzonych komentarzami ekspertów.
Życzę Państwu przyjemnej lektury.