BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zawroty głowy
Wybrane aspekty neurologiczne
prof. dr hab. med. Antoni Prusiński
W SKRÓCIE
Po przedstawieniu podstawowych informacji o układzie przedsionkowym i dychotomicznym podziale zawrotów na układowe (vertigo) i nieukładowe (oszołomienie) autor omawia najważniejsze jednostki neurologiczne, w których występują zawroty głowy. Szczególnie podkreśla znaczenie zawrotów naczyniowych. Dalej opisuje zapalenie nerwu przedsionkowego, zawroty migrenowe oraz zawroty w przebiegu padaczki i stwardnienia rozsianego oraz spowodowane przez guzy tylnej jamy czaszki. W zakończeniu podaje główne zasady postępowania w przypadkach zawrotów.
Wprowadzenie
Zawroty głowy są osiowym objawem zaburzeń układu przedsionkowego ucha, czyli układu równowagi. Zaburzenia te mogą mieć podłoże organiczne (uszkodzenie strukturalne), czynnościowe bądź psychogenne. Zawroty głowy należą do najczęstszych dolegliwości pojawiających się zwłaszcza w starszym wieku. Nierzadko sprawiają trudności diagnostyczne i terapeutyczne. Sam termin „zawroty głowy” jest niejednoznaczny, ich przyczyny są bowiem bardzo różne (tab. 1). Zawrotami głowy zajmują się przede wszystkim otolaryngologia i neurologia oraz znajdujące się na pograniczu tych dwu dziedzin neurotologia i otoneurologia.1,2
Na początku należałoby przypomnieć podstawowe informacje na temat układu przedsionkowego. Ma on złożoną, wielopiętrową budowę i obejmuje narząd przedsionkowy (błędnik, w skład którego wchodzą kanały półkoliste, woreczek, łagiewka oraz przewód śródchłonkowy), zwój i nerw przedsionkowy, jądra przedsionkowe w pniu mózgu oraz wyższe ośrodki mózgowe w pniu, móżdżku, jądrach podkorowych i korze mózgu.3 W układzie przedsionkowym można wydzielić m.in. część zmysłową (błędnik) i nerwową. W tej ostatniej z kolei – elementy obwodowe (nerw przedsionkowy) i ośrodkowe. Według innego podziału rozróżnia się część błędnikową i pozabłędnikową. W praktyce klinicznej przyjmuje się podział na układ przedsionkowy obwodowy (błędnik) i ośrodkowy. Granice między tymi dwoma zakresami patologii nie zawsze jednak są jednoznaczne. Funkcje układu przedsionkowego podsumowują zwięźle Pierchała i Janczewski3 jako:
- kontrolę ruchów związanych z przyspieszeniem
- odbieranie bodźców związanych z siłą ciążenia
- informowanie układu ośrodkowego o pozycji głowy
- podtrzymywanie napięcia mięśniowego
- wyzwalanie odruchów tonicznych
- wyzwalanie odruchów ocznych i utrzymywanie stałego pola widzenia w czasie ruchów głowy
- kontrolowanie równowagi ciała
- wpływ na układ autonomiczny.
Pod pojęciem zawrotów głowy kryją się co najmniej dwa odmienne typy dolegliwości:
- precyzyjne złudzenie (iluzja) ruchu (najczęściej wirowania) otoczenia lub własnego ciała czy też samej głowy
- nieprecyzyjne złudzenie (iluzja) niestabilności, niepewności postawy, braku równowagi lub lęku przed upadkiem.
Pierwszy typ zawrotów to zawroty układowe, czyli prawdziwe (vertigo), drugi to zawroty nieukładowe lub rzekome. Niektórzy autorzy4 stosują na ich określenie termin „oszołomienie”. Jednak jestem zwolennikiem dawnego podziału na zawroty układowe i nieukładowe, choć nie uważam terminów „zawrót” i „oszołomienie” za błędne.
Choroby układu nerwowego z zawrotami głowy
W artykule przedstawiam jedynie najważniejsze pozabłędnikowe zawroty głowy występujące tylko u części pacjentów zgłaszających się po pomoc lekarską. Omówienie innych częstych i ważnych zawrotów pochodzenia błędnikowego, np. łagodnych zawrotów położeniowych (bodaj najczęstsza postać zawrotów), choroby Méniére’a, zapalenia błędnika infekcyjnego lub toksycznego, można znaleźć w podręcznikach laryngologii i innych publikacjach.2,3
Zawroty pochodzenia naczyniowego
Zawroty pochodzenia naczyniowego to najważniejsza grupa zawrotów pozabłęnikowych.2,5-7 Są one częste zwłaszcza u osób starszych i mogą sygnalizować niebezpieczne powikłania (niedokrwienny udar w krążeniu tylnym, tj. kręgowo-podstawnym, lub krwotok do móżdżku). Najczęściej jest to przemijający atak ischemiczny, czyli niedokrwienny (TIA – transient ischemic attack), w określonym obszarze ukrwienia. TIA zwykle zdarza się u osób z czynnikami ryzyka zaburzeń krążenia mózgowego, a więc m.in. z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, chorobami serca, cukrzycą, otyłością, zaburzeniami lipidowymi, oraz uzależnionych od nikotyny.8
Przemijający napad niedokrwienny
Tabela 2. Różnicowanie przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu i zapalenia nerwu przedsionkowego
W obszarze tylnego unaczynienia mózgowego, czyli w obrębie tętnic kręgowo-podstawnych, przemijający napad niedokrwienny przebiega w dość charakterystyczny sposób. Dolegliwości pojawiają się nagle, zwykle w ciągu dnia, pod wpływem wysiłku lub emocji, albo rano, tuż po wstaniu z łóżka. Głównym objawem są zawroty układowe z nudnościami i wymiotami. Przeważnie towarzyszą im inne objawy spowodowane przejściowym niedokrwieniem struktur pnia mózgu: ból tyłogłowia, dwojenie, dyzartria i dysfagia, ataksja, zaburzenia równowagi, lekki niedowład kończyn lub ich drętwienie oraz zaburzenia czucia (parestezja lub ubytki). Występują one w różnych kombinacjach, zawsze jednak dominują zawroty. Do niedawna sądzono, że aby rozpoznać TIA w krążeniu kręgowo-podstawnym, oprócz zawrotów musi występować przynajmniej jeden z wymienionych objawów. Teraz wiemy już, że TIA lub nawet udar może objawiać się wyłącznie zawrotami.9 Objawy TIA utrzymują się zwykle przez kilka, kilkanaście minut. Rozpoznanie opiera się na wywiadzie, ponieważ najczęściej pacjent dociera do lekarza już po ustąpieniu zaburzeń. W rozpoznaniu różnicowym należy brać pod uwagę zapalenie nerwu przedsionkowego (tab. 2), migrenę, padaczkę oraz zaburzenia nerwicowe. W okresie ostrym konieczny jest kilkudniowy reżim łóżkowy; zwykle nie podejmuje się leczenia doraźnego, a terapia powinna polegać na zwalczaniu czynników ryzyka lekami antyagregacyjnymi (kwasem acetylosalicylowym, tiklopidyną lub klopidogrelem).
Oprócz typowego przemijającego niedokrwienia mózgu zdarzają się pewne jego odmiany.
Złośliwe przemijające niedokrwienie mózgu. W uproszczeniu można przyjąć, że u połowy chorych występuje tylko jeden epizod TIA, a u pozostałych podobne epizody mogą się zdarzyć w przyszłości, z czego u ok. 33% osób udar może nastąpić w ciągu 5 lat, a w tej grupie u 20% w ciągu najbliższego miesiąca. Niektórzy autorzy oceniają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru na 8% w skali roku. Mianem alarmującego lub złośliwego TIA określa się przypadki, w których incydenty przemijającego niedokrwienia mózgu powtarzają się w krótkim czasie co najmniej kilka razy. Świadczy to o znacznym zagrożeniu, w przypadku którego konieczna jest hospitalizacja, wykonanie badań naczyniowych (angio-MRI lub angio-TK) i podjęcie leczenia przeciwzakrzepowego.