ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Słowo wstępne
Słowo wstępne
prof. dr hab. n. med. Dariusz Moczulski
W dniach 12-13 maja br. organizujemy w Warszawie XI Kongres Akademii po Dyplomie Interna „Algorytmy w Internie”. Po raz pierwszy na tym kongresie postanowiliśmy przedstawić w formie algorytmów wszystkie rozwiązania problemów diagnostycznych i terapeutycznych. Algorytmy weszły do użycia w medycynie i są wykorzystywane do ukazania po kolei czynności koniecznych do postawienia rozpoznania i przeprowadzenia leczenia. W codziennej pracy nieświadomie tworzymy swoje własne schematy oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu. Jednak w trudnych sytuacjach, gdy nie mamy wystarczającej wiedzy i doświadczenia, zaczynamy szukać pomocy u kolegów z większym doświadczeniem. Oczekujemy prostego przekazu niezbędnych informacji. Algorytm ma w tym przypadku pewną przewagę nad zwykłym tekstem. Przedstawia kolejne czynności i uzależnia ich wykonanie od otrzymywanych wyników czy stwierdzanych objawów. Algorytmy mogą być również wykorzystywane do aktualizacji wiedzy medycznej. Ich analiza wydaje się milszym zajęciem niż czytanie tekstu w podręczniku. Za rzadko również wykorzystujemy algorytmy w kształceniu. Często zauważam, że młodzi lekarze potrafią bardzo dobrze wymienić wszystkie szczegóły diagnostyki i leczenia, ale mają problem z odpowiedzią na pytanie o kolejne kroki diagnostyki różnicowej konkretnego objawu. Częścią doświadczenia jest bowiem głębsze poznanie i zrozumienie danego zagadnienia.
Przekonany o korzyściach ze stosowania algorytmów w medycynie chciałem serdecznie zaprosić do udziału w naszym pierwszym kongresie wykorzystującym algorytmy na tak szeroką skalę. Mam nadzieję, że wykładowcy będący ekspertami w swoich dziedzinach pomogą Państwu w ten sposób efektywnie zaktualizować wiedzę.
Tematem obecnego numeru „Medycyny po Dyplomie” są uchyłki jelita grubego. Warto przeczytać ten artykuł, ponieważ uchyłki jelita grubego są częstym problemem klinicznym u osób starszych. Niestety, w diagnostyce różnicowej niecharakterystycznych objawów brzusznych rozpoznanie to jest zbyt często pomijane.