Poszukiwanie igły w stogu siana
Roger Kapoor,1MD, MBA
Richard H. Moseley,2 MD
John R. Kapoor,1 MD, PhD
Lawrence M. Crapo,1,3 MD, PhD
Sanjay Saint,2 MD, MPH
W przedstawionym artykule ekspert na bieżąco komentuje dane medyczne rzeczywistej pacjentki, przedstawiane mu we fragmentach, z zachowaniem chronologii zdarzeń. Wyróżniono fragmenty tekstu zawierające dane medyczne. Stanowisko eksperta przedstawiono zwykłym drukiem. Ostatnia część artykułu zawiera komentarz autorów.
50-letnia kobieta skarżyła się na częste luźne wypróżnienia, którym towarzyszył łagodny, kurczowy ból brzucha. Zmiana rytmu wypróżnień – z jednego prawidłowego stolca dziennie do kilku luźnych, o umiarkowanej objętości – nastąpiła dwa miesiące wcześniej. Przedtem pacjentka była zdrowa. Ból brzucha charakteryzował się zmiennym nasileniem i nieznacznie ustępował po wypróżnieniu. Chora nie zgłaszała żadnych zmian w diecie w okresie poprzedzającym wystąpienie objawów ani występowania chorób jelit w wywiadzie rodzinnym. Nie wyjeżdżała poza granice Stanów Zjednoczonych. Nie występowały u niej takie objawy, jak: jadłowstręt, chudnięcie, smoliste stolce, epizody zaparcia lub wzdęcia brzucha, gorączka, duszność, nudności, wymioty, świąd ani uderzenia gorąca.
Biegunka jest częstym objawem i może mieć wiele przyczyn. Wprawdzie może być definiowana na podstawie częstotliwości wypróżnień (powyżej trzech wypróżnień dziennie) lub masy stolca (wydalanie ponad 200 g stolca dziennie), jednak najbardziej wiarygodnym kryterium diagnostycznym jest konsystencja stolca.
Ostra biegunka, wywoływana zazwyczaj przez zakażenia o samoograniczającym przebiegu, różni się od przewlekłej (zwykle niezwiązanej z zakażeniem) tym, że utrzymuje się ponad 4 tygodnie. Czas trwania biegunki odgrywa zatem istotną rolę w diagnostyce różnicowej jej przyczyn. Przewlekłą biegunkę można z kolei klasyfikować w zależności od objętości stolca (częste stolce o niewielkiej objętości wskazują na chorobę dystalnego odcinka jelita grubego, zaś obfite, wodniste – na nieprawidłowość jelita cienkiego) oraz reakcji na głodzenie (utrzymywanie się biegunki pomimo głodzenia jest charakterystyczne dla biegunki wydzielniczej). Częstymi przyczynami przewlekłej biegunki są: zespół jelita drażliwego, nieswoiste choroby zapalne jelit, zespoły złego wchłaniania i przewlekłe zakażenia, szczególnie u pacjentów z upośledzeniem odporności. Bóle brzucha są charakterystyczne zarówno dla zespołu jelita drażliwego, jak i dla nieswoistych chorób zapalnych jelit. Pierwsza z wymienionych chorób częściej występuje u kobiet, a jej objawy w wielu przypadkach występują w okresie napięcia emocjonalnego, w związku z czym grupą osób obciążonych zwiększonym ryzykiem zespołu jelita drażliwego są np. studenci. Cechami wskazującymi na organiczne, a nie czynnościowe, podłoże przewlekłej biegunki – jak w przypadku zespołu złego wchłaniania – są: krótszy czas trwania (<3 miesięcy), biegunka nocna, nagły początek, utrata masy ciała o >5 kg oraz masa stolca >400 g/24h. Należy również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak stosowane leki, w tym o działaniu przeczyszczającym.
Pacjentka cierpiała na chorobę Gravesa i Basedowa, leczoną 8 lat wcześniej jodem radioaktywnym. Od tego czasu otrzymywała doustnie lewotyroksynę w dawce 88 μg/24h. Twierdziła, że nie nadużywa alkoholu, nie pali tytoniu ani nie stosuje nielegalnych substancji psychoaktywnych. Była w dobrym stanie ogólnym. Ważyła 59,4 kg przy wzroście 150 cm, zatem jej wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 26,4. Nie miała gorączki. Ciśnienie tętnicze wynosiło 102/67 mmHg, a czynność serca 89 uderzeń na minutę. Węzły chłonne nie były powiększone. W badaniu przedmiotowym płuca i serce – bez zmian. Brzuch pacjentki był miękki, a perystaltyka prawidłowa. Nie stwierdzono tkliwości, zaś wielkość wątroby i śledziony nie odbiegała od normy. Odbyt bez oporów patologicznych; wynik badania próbki stolca na obecność krwi utajonej był ujemny. Badanie skóry i ocena neurologiczna nie wykazały nieprawidłowości.
Niedoczynność tarczycy, wymagająca przewlekłej, trwającej całe życie terapii zastępczej, jest prawdopodobnym następstwem leczenia choroby Gravesa i Basedowa jodem radioaktywnym. Jeśli jednak w okresie poprzedzającym wystąpienie biegunki pacjentka nie zwiększyła dawki doustnej lewotyroksyny, niedoczynność tarczycy raczej nie jest przyczyną biegunki. Choroba trzewna występuje często u osób z chorobą Gravesa i Basedowa, toteż należy ją brać pod uwagę u omawianej pacjentki. Prawidłowy wynik badania przedmiotowego nie jest rzadkością u osób z przewlekłą biegunką.
Ustalono rozpoznanie zespołu jelita drażliwego. Zastosowano difenoksylat z atropiną i preparat pokrzyku (źródło alkaloidów tropanowych) z fenobarbitalem. W trakcie stosowania wymienionych leków chora odczuła pewną poprawę (np. liczba wypróżnień zmniejszyła się z 10 do 7 na dobę), choć zaczęła skarżyć się na bolesne parcie na stolec, a kał stał się wodnisty. Miesiąc później w trakcie wizyty kontrolnej zalecono jej kontynuację farmakoterapii. Po upływie kolejnego miesiąca ginekolog prowadzący skierował pacjentkę do gastroenterologa, by otrzymała kolejne zalecenia dotyczące postępowania w zespole jelita drażliwego. Wynik badania kału na obecność krwi utajonej nadal był ujemny.
Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się nawracającym bólem (lub dyskomfortem) brzucha, występującym przez co najmniej 3 dni w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące w roku, przy czym częściowo lub całkowicie ustępuje po wypróżnieniu i jego początek związany jest ze zmianą rytmu wypróżnień lub ze zmianą konsystencji (wyglądu) stolca. Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego jest możliwe po wykluczeniu innych nieprawidłowości, dlatego stan pacjenta należy ocenić pod kątem objawów alarmujących, to jest: chudnięcia, objawów nocnych, rodzinnego występowania raka jelita grubego, krwawienia z odbytu lub niedokrwistości. Ich obecność powinna skłaniać do dalszej diagnostyki. Bolesne parcie na stolec występujące de novo, świadczy zwykle o zapaleniu odbytnicy i oddala rozpoznanie zespołu jelita drażliwego. Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn przewlekłej biegunki w omawianym przypadku należy wymienić chorobę trzewną, mikroskopowe lub kolagenowe zapalenie jelita grubego i chorobę Crohna.
Po sześciu miesiącach od pierwszego kontaktu z lekarzem, w oczekiwaniu na wizytę u gastroenterologa, pacjentka konsultowała się z lekarzem ogólnym. Biegunka utrzymywała się, pojawiały się też nudności, wymioty, gorączka z dreszczami. Masa ciała nie zmniejszała się, ale chora zaczęła budzić się kilkukrotnie w ciągu nocy z powodu nietrzymania stolca lub potrzeby wypróżnienia się. Wyniki badań kału na obecność jaj i dojrzałych postaci pasożytów, jak też bakterii Salmonella, Shigella i Campylobacter , były negatywne. W kale nie stwierdzono również obecności białych ani czerwonych krwinek. W badaniach krwi liczba leukocytów wynosiła 4100/mm 3 , bez przesunięcia w lewo, hematokryt 35%, średnia objętość krwinki była prawidłowa, a liczba płytek krwi wynosiła 310 000/mm 3 . Wyniki badań czynnościowych wątroby, w tym stężenie albumin w surowicy (4,3 g/dl), nie odbiegały od normy. Pacjentkę skierowano na pilną konsultację gastroenterologiczną, której termin wyznaczono na kolejny miesiąc. Po kilku dniach chora zgłosiła się do endokrynologa na rutynową kontrolę związaną z chorobą Gravesa i Basedowa. Stężenie wolnej tyroksyny było prawidłowe (1,0 ng/dl), stężenie tyreotropiny niskie (0,12 μj/ml; zakres wartości prawidłowych: 0,20-5,39). Dawka lewotyroksyny została zmniejszona do 75 μg/24h.
Jestem zaniepokojony objawami występującymi w nocy. Ujemny wynik badania na obecność leukocytów w kale zmniejsza prawdopodobieństwo biegunki zapalnej, choć czułość tego testu wynosi jedynie 70%; wyższą czułość ma test na laktoferrynę w kale. Zakażenie bakteryjne jest rzadką przyczyną przewlekłej biegunki. Czułość trzykrotnego badania próbek kału na obecność jaj i dojrzałych postaci pasożytów nie przekracza 85%. Ujemny wynik nie wyklucza giardiozy, amebiazy i przewlekłych zakażeń mikrosporydiami, kokcydiami lub kryptosporydiami. Niskie stężenie tyreotropiny wymaga zmniejszenia dawki lewotyroksyny, choć nasilenia objawów występujących u pacjentki nie należy wiązać z nadmierną suplementacją tego hormonu.
Pacjentka zgłosiła się ponownie do internisty po miesiącu. Zaobserwowała zmniejszenie częstotliwości wypróżnień do sześciu na dobę. Zaczęła również chudnąć (o 1,4 kg). Stężenie sodu w surowicy wynosiło 139 mmol/l, chlorków 103 mmol/l, potasu 2,8 mmol/l, dwuwęglanów 21 mmol/l, azotu mocznikowego 10 mg/dl (3,6 mmol/l), kreatyniny 0,7 mg/ dl (62 μmol/l), glukozy 89 mg/dl (4,9 mmol/l). W celu złagodzenia objawów pacjentce podano chlorek potasu w dawce 40 mmol/24h, pantoprazol w dawce 2 × 40 mg/24h i prometazynę w dawce 12,5 mg/24h, stosowaną w miarę potrzeby co 4-6 h, uzyskując poprawę. Po kilku dniach pacjentka konsultowała się u gastroenterologa, który wyznaczył termin endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego i kolonoskopii; w diagnostyce różnicowej gastroenterolog uwzględnił nieswoistą chorobę zapalną jelit, chorobę trzewną i gruczolaka kosmkowego. Powtórnie oznaczono stężenie potasu, uzyskując wynik 3,6 mmol/l, stężenie witaminy B12 463 pg/ml (342 pmol/l; zakres wartości prawidłowych: 180-900 pg/ml [133-665 pmol/l]), stężenie wolnej tyroksyny 1,1 ng/dl, tyreotropiny 0,35 μj/ml. Wyniki badania próbek stolca na obecność lamblii były ujemne.
Wprawdzie hipokalemia i kwasica są typowe dla wydzielania naczynioaktywnego polipeptydu jelitowego (VIP – vasoactive intestinal polypeptide) przez guz neuroendokrynny, jednak do zaburzeń elektrolitowych dochodzi także w innych postaciach przewlekłej biegunki. Gruczolak kosmkowy odbytnicy również może być odpowiedzialny za biegunkę i utratę elektrolitów. W omawianym przypadku istniały wskazania do endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego połączonej z pobraniem wycinków z jelita cienkiego, a także do kolonoskopii. Badania te mogłyby przyczynić się do rozpoznania nieswoistej choroby zapalnej jelit, choroby trzewnej lub nowotworu. Spośród tych trzech patologii najbardziej prawdopodobna wydaje się choroba trzewna. Powinny być również pobrane liczne wycinki z jelita grubego w celu wykluczenia mikroskopowego zapalenia tego odcinka przewodu pokarmowego, nawet jeśli obraz makroskopowy błony śluzowej jelita grubego jest prawidłowy. Ewentualne wykrycie melanozy powinno budzić podejrzenie, że przyczyną przewlekłej biegunki u pacjentki jest nadużywanie środków przeczyszczających zawierających antrachinony.
Dwa miesiące później (9 miesięcy po pierwszej wizycie lekarskiej) pacjentka zgłosiła się na endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego i kolonoskopię. Do tego czasu schudła o kolejne 6,8 kg. Skarżyła się ponadto na jadłowstręt i nasilające się nudności. Częstość wypróżnień wynosiła około ośmiu na dobę. Wynik całkowitej kolonoskopii (z uwidocznieniem kątnicy) nie odbiegał od normy. Nie pobrano wycinków. W esofagogastroduodenoskopii wykonanej do części wstępującej dwunastnicy włącznie również nie stwierdzono nieprawidłowości; nie obserwowano bladości, zażółcenia ani zaburzenia struktury kosmków, co mogłoby wskazywać na chorobę Whipple’a. Wynik badania mikroskopowego dwóch wycinków pobranych z części wstępującej dwunastnicy wskazywał na łagodne, przewlekłe zapalenie, bez cech giardiozy i spłaszczenia kosmków. Stężenie gastryny w surowicy było prawidłowe i wynosiło 15 pg/ml. W próbkach kału nie stwierdzono Clostridium difficile . Powtórzone badania krwi nie wykazały nieprawidłowości, za wyjątkiem stężenia potasu, wynoszącego 2,5 mmol/l. Dawkę potasu zwiększono do 80 mmol/24h. W badaniu kontrolnym po tygodniu od pierwszego oznaczenia stężenie potasu wynosiło 3,4 mmol/l. Wynik skórnego testu w kierunku gruźlicy był dodatni.
Należy raczej wykluczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego i nowotwór tego odcinka przewodu pokarmowego. Prawidłowy obraz jelita cienkiego i wynik badania mikroskopowego wycinków zmniejszają prawdopodobieństwo celiakii, choć z uwagi na nieciągły charakter zmian śluzówkowych w przebiegu tej choroby zaleca się pobieranie od 4 do 6 wycinków. Dodatni wynik skórnego testu tuberkulinowego budził podejrzenie gruźlicy przewodu pokarmowego, toteż warto ustalić, czy pacjentka spożywała niepasteryzowane mleko lub produkty mleczne, będące czynnikiem ryzyka mykobakteryjnego zakażenia jelit. Należy podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych gruźlica przewodu pokarmowego jest mało prawdopodobna, w szczególności u osoby z zachowaną odpornością, poza tym nie tłumaczy przewlekłej hipokalemii obserwowanej u pacjentki. Ten rodzaj zaburzeń elektrolitowych może z kolei wskazywać na biegunkę o charakterze sekrecyjnym, stąd potrzeba oceny stężenia innych elektrolitów w stolcu.
Wynik badania radiologicznego klatki piersiowej był prawidłowy. Po miesiącu pacjentka zgłosiła się na sigmoidoskopię, zleconą w celu wykluczeniu kolagenowego zapalenia jelita grubego. Wynik badania wycinków pobranych w trakcie tego badania nie odbiegał od normy. Pacjentka schudła łącznie 12,2 kg. W powtórnym badaniu stężenie potasu wynosiło 2,9 mmol/l. Ponownie zwiększono dawkę potasu, tym razem do 120 mmol/24h. Stężenie sodu w kale wynosiło 70 mmol/l, potasu 82 mmol/l.
Luka osmotyczna w kale, obliczana wg wzoru: 290 – [(stężenie sodu w kale + stężenie potasu w kale)×2], wynosiła <50 mOsm, co wskazywało na biegunkę wydzielniczą. Wprawdzie u ok. 10% pacjentów z mikroskopowym zapaleniem jelita grubego występują zmiany wyłącznie w proksymalnej okrężnicy, ale w przypadku tej pacjentki bardziej prawdopodobną przyczyną biegunki sekrecyjnej, głębokiej hipokalemii i chudnięcia jest guz neuroendokrynny. Należy więc przeprowadzić badania w kierunku VIP-oma i raka rdzeniastego tarczycy, który może również odpowiadać za biegunkę sekrecyjną. Inne możliwe przyczyny nieprawidłowości występujących u pacjentki to rakowiak i mastocytoza, choć brakuje innych typowych objawów tych chorób, jak choćby uderzeń gorąca. W diagnostyce różnicowej wciąż należy uwzględniać nadużywanie środków przeczyszczających. Weryfikacja tej hipotezy jest możliwa na podstawie badania moczu i kału, które należy rozważyć w przypadku ujemnego wyniku badań przesiewowych na obecność hormonów białkowych przewodu pokarmowego.
Stężenie kalcytoniny w surowicy wynosiło <1 pg/ml (zakres wartości prawidłowych: 0-4). Stężenie kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5-HIAA – 5-hydroxy-indoleacetic acid) w 24-godzinnej zbiórce moczu wynosiło 4,4 mg (zakres wartości prawidłowych: 0-6,0). Stężenie VIP przekraczało 400 pg/ml (wartości prawidłowe: <50).
Wprawdzie podwyższone stężenie VIP wymaga weryfikacji w powtórnym badaniu, jednak silnie przemawia za rozpoznaniem zespołu VIP-oma. VIP-oma są rzadkimi guzami wydzielającymi naczynioaktywny peptyd jelitowy, zlokalizowanymi najczęściej w ogonie trzustki. Typowymi objawami związanymi z chorobą są: wodnista biegunka i hipokalemia oraz hipochlorhydria lub achlorhydria. Tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny jamy brzusznej umożliwiają zlokalizowanie guza i ocenę rozległości choroby, w tym obecność przerzutów. Leczenie długodziałającymi analogami somatostatyny zwykle pozwala na opanowanie biegunki.