ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Horyzonty medycyny horyzonty medycyny
Patogeneza i leczenie migreny
Peter J. Goadsby
Wprowadzenie
Ból głowy jest częstą dolegliwością i być może to tłumaczy, dlaczego poświęca się mu stosunkowo niewiele uwagi. Jeśli jednak „częsty” miałoby oznaczać również „zrozumiały” lub „prosty”, to żadne z tych określeń nie pasuje do migreny. Minęło 220 lat, zanim pierwszy raz na wykładach im. Croone’a [najlepszy wykład roku wg brytyjskiej Royal College of Physicians; wykład profesora Goadsby’ego zdobył tę nagrodę w 2007 r. – przyp. red.] poruszono problem migreny, i to z perspektywy gastroenterologii. Gdy w 1935 r. zagadnienie to było tematem wykładu, Spriggs zauważył: „Tak wiele bólów głowy uważano za przewlekłe, nawracające, dziedziczne lub związane ze stanem psychicznym pacjenta, że uznano je za zło konieczne. Łagodzono je tylko kilkoma prostymi lekami i nie badano ich ani nie leczono”.1 Przez kolejne 70 lat w tej dziedzinie nie dokonał się istotny postęp, niedawno jednak migrenę uznano za zaburzenie czynności mózgu. W pracy przedstawię współczesne poglądy na temat patofizjologii migreny, które sprawiły, że jest ona uważana za zaburzenie modulacji impulsacji czuciowej. Endogenna czynność układu nerwowego jest okresowo zaburzona, co powoduje poważną niesprawność pacjenta, ale stwarza możliwość badania mechanizmów choroby i opracowania nowych metod leczenia. Dokładniejsze informacje na temat tych zagadnień można znaleźć w książkach.2-4 Niektóre części tego wykładu zaadaptowałem z najnowszych publikacji.5
Migrena jako zaburzenie
Migrenę najkrócej można określić jako rodzinne napadowe zaburzenie. Jego głównym objawem jest ból głowy, któremu mogą towarzyszyć inne dolegliwości.6 Wskazują one na patofizjologię choroby i dostarczają informacji, które mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia. Najważniejsze zagadnienia, o których należy powiedzieć, to:
- genetyka migreny
- fizjologiczne podstawy aury
- anatomia bólu głowy, zwłaszcza związanego z układem naczyniowo-trójdzielnym
- fizjologia i farmakologia aktywacji obwodowych gałązek nerwu ocznego
- fizjologia i farmakologia jądra nerwu trójdzielnego, szczególnie jego tylnej części – kompleksu trójdzielno-szyjnego (struktur jądra pasma rdzeniowego nerwu trójdzielnego i rogów grzbietowych rdzenia kręgowego na poziomie C1/C2)
- układy modulacyjne pnia mózgu i międzymózgowia wpływające na przewodzenie bodźców bólowych przez nerw trójdzielny i inne funkcje czuciowe.
Migrena jest zaburzeniem czynności układu czuciowego łączącego się z wieloma innymi układami ośrodkowego układu nerwowego. Chociaż w pracy skupiam się na szlakach bólowych, warto pamiętać, że migrena nie sprowadza się do samego bólu.
Genetyka migreny
Jednym z najważniejszych aspektów patofizjologii migreny jest jej dziedziczność. Z praktyki klinicznej wynika, że wielu pacjentów ma krewnych pierwszego stopnia, u których ta choroba występuje.2,4 O dziedziczności migreny mówiono już w XVII w., a w wielu badaniach wywiady rodzinne w kierunku występowania tego zaburzenia był dodatni. Ważna postać tej choroby, rodzinna migrena hemiplegiczna (FHM – familial hemiplegic migraine), zasługuje na dokładniejsze omówienie, ponieważ udało się zidentyfikować wiele związanych z nią genów.
Rodzinna migrena hemiplegiczna
U ok. 50% badanych rodzin rodzinna migrena hemiplegiczna była związana z chromosomem 19p13.7 Stwierdzono kilka różnic klinicznych między badanymi rodzinami z rodzinną migreną hemiplegiczną związaną z chromosomem 19 i z tą samą chorobą, ale o innym podłożu genetycznym. Najistotniejszą z nich jest występowanie ataksji móżdżkowej u ok. 50% rodzin z rodzinną migreną hemiplegiczną związaną z chromosomem 19. Choroba ta nie występuje u innych rodzin. Mniej wyraźną różnicą jest to, że pacjenci z rodzinną migreną hemiplegiczną związaną z chromosomem 19 częściej miewają ataki migreny wywołane przez niewielkie urazy głowy lub przebiegające ze śpiączką.
Biologiczną podstawą związku rodzinnej migreny hemiplegicznej z chromosomem 19 są mutacje8 genu CACNA1A dla kanału wapniowego Cav2.1(P/Q) zależnego od potencjału. Mutacja ta, znana obecnie jako FHM-I, występuje u 50% zidentyfikowanych rodzin. U ok. 20% rodzin z rodzinną migreną hemiplegiczną stwierdzono mutacje genu ATP1A2.9 Koduje on ATP-azę sodowo-potasową, a jego mutacje powodują spadek gradientu elektrochemicznego jonów sodu. Jednym z efektów tego zjawiska jest częściowa lub całkowita inaktywacja białek transportujących kwas glutaminowy do wnętrza astrocytów, powodująca gromadzenie się tego związku w szczelinach synaptycznych. Niedawno zidentyfikowano podłoże genetyczne FHM-III. Jest to mutacja genu SCN1A10 kodującego białko kanału sodowego, która może ułatwiać powtarzające się, częste wyładowania nerwowe zwiększające stężenie kwasu glutaminowego w szczelinach synaptycznych.
Można zatem przyjąć, że migrena albo przynajmniej objawy neurologiczne określane jako aura są wynikiem patologii dotyczącej kanału jonowego. Związek zaburzeń czynności kanałów jonowych z aurą potwierdzono, uzyskując ekspresję ludzkich zmutowanych genów u zmodyfikowanych genetycznie myszy, co spowodowało obniżenie progu występowania szerzącej się depresji korowej.11 Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla zrozumienia tego procesu.
Aura migrenowa
Aurę migrenową określa się jako ogniskowe zaburzenie czynności ośrodkowego układu nerwowego z objawami wzrokowymi, czuciowymi lub ruchowymi.6 Występuje ona u ok. 30% pacjentów, a jej podłożem są zaburzenia czynności neuronów. Udowodniono, że aura u człowieka jest odpowiednikiem szerzącej się depresji korowej u zwierząt doświadczalnych opisanej przez Leão.12 Nie wiadomo, czy aura jest przyczyną bólu głowy.
Przedstawiono wiele argumentów za lub przeciw bezpośredniej aktywacji nocyceptorów przez aurę. Sugerowano, że wynaczynienie białek osocza spowodowane przez aurę wywołuje ból,13 ale z najnowszych badań klinicznych wynika, że nie odgrywa ono w migrenie istotnej roli.14 Twierdzono też, że skuteczność leków zapobiegających migrenie stosowanych podczas aury wskazuje na jej większą rolę w patofizjologii migreny.15 Z kolei topiramat – lek zapobiegający migrenie – szybko hamuje szerzącą się depresję korową u kotów i szczurów,16 ale hamuje też czynność neuronów nerwu trójdzielnego aktywowanych przez impulsację bólową ze struktur wewnątrzczaszkowych17 w mechanizmie, który nie zachodzi w kompleksie trójdzielno-szyjnym. Zresztą hipoteza związku aury z bólem budzi mnóstwo wątpliwości:
- klinicznie jawna aura nie występuje u większości pacjentów – musi więc być naprawdę skąpoobjawowa, jeśli nie wykryto jej przez cztery stulecia
- aura może występować podczas bólu lub po jego ustąpieniu, a nawet bez bólu
- ketamina przerywa aurę, nie wpływając na ból głowy
- aura nie jest swoista dla migreny, może występować także w klasterowym bólu głowy, przewlekłej hemikranii napadowej, tzw. zespole SUNCT (short-lasting unilateral neuralgiform headache with conjunctival injection and tearing), czyli krótkotrwałym jednostronnym bólu głowy przypominającym neuralgię z towarzyszącym przekrwieniem spojówek i łzawieniem, oraz w napięciowym bólu głowy i hemikranii ciągłej.
Związek aury z bólem głowy pozostaje niewyjaśniony.
Anatomiczne podłoże bólu głowy
Unerwienie generujących ból struktur wewnątrzczaszkowych przez nerw trójdzielny
Duże naczynia mózgowe, naczynia krwionośne opony miękkiej, zatoki żylne i opona twarda są oplecione głównie przez niezmielinizowane włókna nerwowe, które odchodzą od nerwu ocznego będącego gałęzią zwoju trójdzielnego. W tylnym dole czaszki nerw ten przyjmuje gałęzie czuciowe z korzeni grzbietowych górnych nerwów rdzeniowych. Włókna nerwu trójdzielnego zaopatrujące naczynia mózgowe odchodzą od neuronów zwoju trójdzielnego zawierających substancję P i gen związany z genem kalcytoniny (CGRP – calcitonin gene-related peptide).18 U ludzi i kotów obie te substancje mogą być uwalniane po stymulacji zwoju trójdzielnego.19 Stymulacja wewnątrzczaszkowych naczyń krwionośnych, takich jak zatoka strzałkowa górna, wywołuje u człowieka ból. Nerwy zaopatrujące naczynia krwionośne opony twardej człowieka są zbudowane głównie ze zmielinizowanych i niezmielinizowanych włókien o niewielkiej średnicy, które najprawdopodobniej przewodzą bodźce bólowe.