Nowości w praktyce
Nowe zalecenia American Diabetes Association na rok 2009
dr hab. med. Dariusz Moczulski
Co roku w styczniu American Diabetes Association (ADA) publikuje swoje zalecenia dotyczące aspektów klinicznych rozpoznania oraz leczenia cukrzycy i jej powikłań. Zwykle zawarte są w nich najnowsze obserwacje kliniczne z ostatniego roku. ADA dość szybko reaguje na istotne badania kliniczne, przekładając je na swoje zalecenia. Nie sposób wymienić wszystkich zmian dokonanych od stycznia 2008 r., lecz niektóre z nich są na tyle istotne i ciekawe, że warto je przedstawić.
Wiadomo, że zmiana stylu życia w stanie przedcukrzycowym, czyli u chorych z upośledzoną tolerancją glukozy i z nieprawidłową glikemią na czczo, istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. W poprzednich latach ADA zalecała edukację takich chorych w celu zmniejszenia masy ciała i zwiększenia aktywności fizycznej. W 2009 r. ADA namawia do podjęcia bardziej aktywnych działań niż tylko poradnictwo. Zaleca się kierowanie chorych tej grupy do uczestnictwa w specjalnym programie wspomagającym, którego celem jest obniżenie masy ciała o 5-10% oraz zwiększenie aktywności fizycznej do co najmniej 150 minut spaceru tygodniowo.
Z punktu widzenia społecznego i ekonomicznego zapobieganie cukrzycy lub jej opóźnianie o kilka lat w ten sposób może okazać się tańsze i skuteczniejsze niż farmakologiczne leczenie tej choroby i jej powikłań.
W zaleceniach zmieniono tabelę zatytułowaną „Korelacja pomiędzy poziomem HbA1c a średnim stężeniem glukozy” – ubiegłoroczna zawierała korelację z badania Diabetes Control and Complications Trial (DCCT), nowa zaś z badania A1c-Derived Average Glucose (ADAG). W badaniu ADAG przeprowadzano wielokrotne pomiary glikemii na dobę, a u części chorych nawet ciągły pomiar glikemii. W związku z tym korelacja uzyskana w tym badaniu wydaje się dokładniejsza niż poprzednia.
Wyniki badań ADVANCE, ACCORD i VADT opublikowane w 2008 r. stały się podstawą do rewizji zaleceń dotyczących leczenia cukrzycy. Nie udało się w nich bowiem udowodnić, że poprawa wyrównania glikemii zmniejsza ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Badanie ACCORD pokazało nawet, że intensyfikacja leczenia cukrzycy może zwiększać śmiertelność. Celem terapii nadal pozostaje poziom HbA1c <7,0%. Zaznaczono jednak, że należy go indywidualizować. Dla osób z krótkim czasem trwania cukrzycy, długim oczekiwanym okresem życia i bez istotnych oznak chorób sercowo-naczyniowych można brać pod uwagę bardziej rygorystyczny cel leczenia. Natomiast mniejszą redukcję poziomu HbA1c powinno się rozważyć u chorych z ciężkimi epizodami niedocukrzeń, krótszą oczekiwaną długością życia, zaawansowanymi powikłaniami mikro- i makronaczyniowymi, wieloma chorobami współtowarzyszącymi oraz u chorych z długotrwającą cukrzycą, u których ogólny cel leczenia jest trudny do osiągnięcia mimo edukacji, samokontroli i efektywnych dawek kliku leków przeciwcukrzycowych, łącznie z insuliną.
W nowych zaleceniach zmieniono punkt odcięcia, do kiedy można jeszcze stosować diuretyki tiazydowe. Pierwszym lekiem w leczeniu nadciśnienia tętniczego u chorych na cukrzycę powinien być inhibitor enzymu konwertującego angiotensynę lub antagonista receptora dla angiotensyny. Jeżeli cel leczenia nie zostanie osiągnięty z użyciem jednego z nich, jako drugi lek należy dodać diuretyk tiazydowy. W poprzednich zaleceniach z 2008 r. stosowanie diuretyku tiazydowego zalecano tak długo, jak długo wskaźnik przesączania kłębuszkowego GFR nie obniży się <50 ml/min/1,73m2. W zaleceniach z 2009 r. próg ten obniżono do 30 ml/min/1,73m2. Dopiero poniżej tej wartości zaleca się zamianę diuretyku tiazydowego na pętlowy.
Wynikiem dyskusji na ostatnim zjeździe ADA w 2008 r. jest nowe zalecenie dotyczące opieki nad kobietami chorymi na cukrzycę przed zajściem w ciążę. Zaleca się, aby u każdej kobiety chorej na cukrzycę podczas rutynowej wizyty w poradni diabetologicznej prowadzić poradnictwo dotyczące zajścia w ciążę. Poradnictwo to powinno się zacząć już od okresu dojrzewania płciowego i prowadzić, dopóki istnieje możliwość zajścia w ciążę. Nieplanowana ciąża u kobiety chorej na cukrzycę uniemożliwia właściwe przygotowanie się do tego stanu, polegające na optymalizacji leczenia cukrzycy. Dzięki planowaniu ciąży i należytemu przygotowaniu do niej chorej można zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu.