ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Program edukacyjny: dermatologia
Szybko powiększające się owrzodzenie stopy
dr n. med. Adam Reich, Kalina Welz
Opis przypadku
Rycina 1. Rozległe owrzodzenie położone na grzbiecie prawej stopy, pokryte dość dużą ilością włóknikowo-ropnej wydzieliny, z podminowanym, sinofioletowym brzegiem
35-letnia kobieta, bez istotnych chorób w wywiadzie, została przyjęta do Kliniki Dermatologii w trybie pilnym z powodu szybko powiększającego się owrzodzenia na grzbiecie prawej stopy (ryc. 1). Mniej więcej miesiąc wcześniej pacjentka przebywała na wakacjach na Krymie (Ukraina), gdzie pod koniec pobytu skaleczyła się na plaży w prawą stopę kawałkiem muszli. Po trzech dniach pojawił się bolesny obrzęk i zaczerwienienie skaleczonej stopy, pacjentka zagorączkowała do 38˚C. W ciągu kilku kolejnych dni choroba szybko postępowała – doszło do rozwoju martwicy skóry i pojawienia się owrzodzenia. Pacjentka zgłosiła się na oddział chirurgiczny, gdzie oczyszczono owrzodzenie, wycinając zmiany martwicze, założono dreny i rozpoczęto antybiotykoterapię cefazoliną i metronidazolem. Mimo zastosowanego leczenia owrzodzenie nadal się powiększało, obejmując w ciągu dwóch tygodni cały grzbiet stopy i częściowo dolną część podudzia. Wykonano posiew z rany, w którym stwierdzono obecność Klebsiella pneumoniae. Jednocześnie pacjentkę skierowano na konsultację dermatologiczną.
Rycina 2. Badanie histologiczne: masywny naciek zapalny, złożony w części z granulocytów obojętnochłonnych, na całej grubości skóry właściwej (barwienie H&E, oryginalne powiększenie ×40, wstawka ×200)
Podczas konsultacji dermatologicznej na grzbiecie prawej stopy stwierdzono obecność bardzo bolesnego, głębokiego owrzodzenia sięgającego do struktur ścięgnistych i kostnych, o średnicy ok. 10×20 cm, pokrytego dość dużą ilością włóknikowo-ropnej wydzieliny. Brzeg owrzodzenia był podminowany i zabarwiony sinofioletowo (ryc. 1). Z uwagi na przebieg choroby i obraz kliniczny zmiany chorobowej podjęto decyzję o natychmiastowej hospitalizacji pacjentki w Klinice Dermatologii.
W wykonanych w dniu przyjęcia badaniach laboratoryjnych wykazano podwyższenie poziomu białka C-reaktywnego (28,9 mg/l), przyspieszone OB (80 mm/h), nieznacznie obniżone parametry układu czerwonokrwinkowego (erytrocyty 3,44 mln/mm 3 , hemoglobina 11,2 g/dl, hematokryt 32,8%) oraz neutrofilię w rozmazie krwi obwodowej (71,2%). W celu potwierdzenia podejrzewanej klinicznie choroby pobrano metodą biopsji wycinek skóry z brzegu owrzodzenia do badania histologicznego, w którym stwierdzono masywny naciek zapalny na całej grubości skóry właściwej, złożony w części z granulocytów obojętnochłonnych. Naciek był bogatounaczyniony, część komórek śródbłonka wykazywała cechy pobudzenia (ryc. 2).
Pytania:
1. Na podstawie obrazu klinicznego i przebiegu choroby w pierwszej kolejności należy podejrzewać:
a) Piodermię bujającą i wrzodziejącą na tle bakteryjnym
b) Piodermię zgorzelinową
c) Owrzodzenie podudzi na tle niewydolności żylnej
d) Różę
2. Najczęstszą przyczyną przewlekłych owrzodzeń kończyn dolnych jest:
a) Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych
b) Przewlekła niewydolność tętnicza kończyn dolnych
c) Zakażenie bakteryjne
d) Zapalenie naczyń na tle autoimmunologicznym
3. Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące piodermii bujającej i wrzodziejącej na tle bakteryjnym:
a) Owrzodzenie powstaje nagle i gwałtownie się poszerza
b) Choroba najczęściej występuje u osób z nowotworami hematologicznymi