Egzamin z interny
Egzamin z interny
Repetytorium nie tylko dla zdających
Pytania i komentarze opracował: lek. Przemysław Życiński
Dobre przygotowanie się do egzaminu specjalizacyjnego z tak obszernego działu medycyny, jakim są choroby wewnętrzne, jest zadaniem trudnym. Na egzaminach zdarzają się pytania dotyczące zagadnień, w przypadku których konieczna jest znajomość najnowszych publikacji, gdyż wiedza podręcznikowa nie daje pewności wyboru prawidłowej odpowiedzi. Ważne jest jednak nie tylko przyswajanie stale aktualizowanej wiedzy, lecz także umiejętność rozwiązywania testów. Chcąc pomóc czytelnikom w dobrym przygotowaniu się do sprawdzianu, co miesiąc publikujemy pytania testowe, których forma jest bardzo zbliżona do pytań egzaminacyjnych. Przy każdym z pytań zamieszczamy konsultowany przez wybitnego specjalistę opis, który powinien pozwolić na znalezienie prawidłowej odpowiedzi. Zagadnienia, do których ułożone są pytania, zostały nadesłane przez czytelników. Propozycje kolejnych tematów, które zdaniem Państwa warto zamieścić w repetytorium, prosimy nadsyłać na adres: repetytorium@medical-tribune.pl
1. Czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu ostrej lizy guza nie jest:
☐1. Odwodnienie
☐2. Duża masa guza
☐3. Upośledzona czynność nerek
☐4. Wyjściowa liczba leukocytów >50 tys./µl
☐5. Aktywność dehydrogenazy mleczanowej >100 j.m./l
Zespół ostrej lizy guza (ATLS – acute tumor lysis syndrome) to zagrażający życiu zespół zaburzeń metabolicznych, które wynikają z szybkiego rozpadu komórek nowotworowych. Występuje zazwyczaj w pierwszych dobach chemioterapii nowotworów cechujących się dużą aktywnością proliferacyjną i dużą chemiowrażliwością. ATLS opisywano także u chorych na nowotwory lite, w trakcie radioterapii, leczenia glikokortykosteroidami czy przeciwciałami monoklonalnymi. W wyniku nagłego rozpadu komórek nowotworowych dochodzi do uwalniania dużych ilości potasu, puryn i fosforanów, co prowadzi do rozwoju kwasicy metabolicznej, hiperkaliemii, hiperurykemii, hiperfosfatemii i hipokalcemii. Do czynników ryzyka wystąpienia ATLS zaliczamy: odwodnienie, dużą masę guza, upośledzoną czynność nerek, leukocytozę >50 tys./µl oraz aktywność LDH >1000 j.m./l. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zespołowi jest profilaktyczne nawodnienie, a także podawanie allopurynolu przez ≥2 dni przed chemioterapią.
Konsultacja: prof. dr hab. med. Jacek Jassem
2. Które stwierdzenia dotyczące akropachii tarczycowej są prawdziwe?
A. Jest skutkiem zmian immunologicznych związanych z chorobą Gravesa i Basedowa
B. Bezpośrednią przyczyną jej powstawania jest nadmiar hormonów tarczycy
C. Charakteryzuje się bolesnym obrzękiem palców rąk i stóp połączonym ze zmianami okostnowymi
D. Częściej dotyczy palców stóp niż rąk
E. Występuje bardzo rzadko, zazwyczaj po wielu latach trwania choroby Gravesa i Basedowa
Wybierz zestaw prawidłowych odpowiedzi:
☐1. BCDE, ☐2. AE, ☐3. ACD, ☐4. CDE, ☐5. BE
Akropachia tarczycowa to zmiany kostne swoiste dla choroby Gravesa i Basedowa. Występują u niewielkiego odsetka pacjentów, zazwyczaj po wielu latach trwania choroby. Zmiany są wynikiem zaburzeń immunologicznych, a nie bezpośrednio następstwem nadmiaru hormonów tarczycy. Schorzenie charakteryzuje się bezbolesnym obrzękiem palców rąk, rzadziej stóp, połączonym ze zmianami okostnowymi. Typowe dla akropachii tarczycowej zmiany kostne to podokostnowe pogrubienie kości, czasami z widocznym na zdjęciach radiologicznych podłużnym prążkowaniem.
Konsultacja: prof. dr hab. med. Wojciech Zgliczyński