ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Kardiologia
Interpretacja wyniku ABPM – praktyczne wskazówki ilustrowane opisem przypadków
dr n. med. Agnieszka Olszanecka
Całodobowe monitorowanie ciśnienia (ABPM) ma ugruntowaną pozycję w diagnostyce i kontroli skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego. Wykazuje przewagę w stosunku do pomiarów tradycyjnych zarówno w zakresie rozpoznawania nadciśnienia, jak i przewidywania przyszłych epizodów sercowo-naczyniowych. Szerokie wskazania i coraz większa dostępność tej metody stwarzają konieczność znajomości standardów wykonywania i interpretacji wyników ABPM.
Wprowadzenie
W ostatnim czasie wysokość ciśnienia tętniczego krwi (CTK) zaczęto postrzegać jako zmienną ciągłą, niemożliwą do dokładnej oceny, z wyjątkiem dokonywania wielu pomiarów w różnych sytuacjach. Wiadomo, że ze względu na znaczną zmienność ciśnienia tętniczego i liczne czynniki, które na nią wpływają, pomiary ciśnienia wykonywane w gabinecie lekarskim mają ograniczoną wartość, mimo że nadal są podstawowym narzędziem diagnostyki nadciśnienia w codziennej praktyce lekarskiej. Warto sobie uświadomić, że w praktyce klinicznej pomiary ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim mogą być jednymi z najmniej dokładnych badań, które jednocześnie mają największy wpływ na postępowanie z chorym.
Jedną z metod uprecyzyjnienia oceny wartości ciśnienia w pomiarach gabinetowych jest wykonanie serii pomiarów (zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi postępowania w nadciśnieniu tętniczym należy przeprowadzić co najmniej dwa kolejne pomiary ciśnienia, a w przypadku ich rozbieżności – kolejne, pamiętając o konieczności oceny ciśnienia na obu ramionach oraz w pozycji stojącej u pacjentów z ryzykiem hipotonii ortostatycznej). Metodami umożliwiającymi ocenę ciśnienia tętniczego krwi poza gabinetem lekarskim są pomiary w warunkach domowych wykonywane samodzielnie przez pacjenta, a także 24-godzinna rejestracja ciśnienia (ABPM – ambulatory blood pressure monitoring). Całodobowe monitorowanie ciśnienia wykazuje przewagę w stosunku do pomiarów tradycyjnych zarówno w zakresie rozpoznawania nadciśnienia, jak i przewidywania przyszłych epizodów sercowo-naczyniowych. Pomimo niewątpliwej przydatności klinicznej ma jednak także pewne ograniczenia, m.in. wysoki koszt badania i niepewną powtarzalność wyników (choć większą niż w pomiarach tradycyjnych). Warto zaznaczyć, że liczba pomiarów automatycznych, nawet jeśli są one wykonywane co 15 minut, odpowiada zaledwie jednej tysięcznej wszystkich wartości ciśnienia tętniczego krwi generowanych w ciągu doby. Wyniki każdej analizy muszą więc być dużym uproszczeniem.
Od lat toczy się dyskusja nad interpretacją wyniku badania 24-godzinnej rejestracji ciśnienia, wartości progowych dla rozpoznania nadciśnienia, a także znaczenia oceny ciśnienia w godzinach nocnych czy podczas wysiłku fizycznego. Należy podkreślić...