ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Konsultacje – inni specjaliści do internistów
Ostre, okresowe, przewlekłe, alergiczne, zakaźne zapalenie spojówek – kiedy potrzebna jest konsultacja okulisty?
dr n. med. Iwona Laudańska-Olszewska1
dr hab. n. med. Michał Wilczyński2
Proste bakteryjne zapalenie spojówek, nawet nieleczone, ustępuje w ciągu 5-14 dni. W niektórych przypadkach wskazana jest jednak konsultacja okulisty, a nawet specjalisty z innych dziedzin medycyny.
Wprowadzenie
Czerwone oko to częsta przyczyna zgłaszania się pacjentów do lekarza. Diagnozę można postawić na podstawie wywiadu i dolegliwości, których nasilenie może się różnić. Najczęściej zgłaszane objawy diagnozowane są jako zapalenie bakteryjne i nie wymagają poszerzenia diagnostyki. W niektórych przypadkach wskazana jest jednak konsultacja okulisty, a nawet specjalisty z innych dziedzin (tab. 1). W niniejszym opracowaniu autorzy postarają się przedstawić najczęściej spotykane przyczyny stanów zapalnych spojówek.
Proste bakteryjne zapalenie spojówek
To zakażenie wywołane przez bezpośredni kontakt oka z zakażonymi wydzielinami. Najczęstszymi czynnikami sprawczymi są bakterie z gatunku Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis i Moraxella catarrhalis.1-4 Do objawów podmiotowych zakażenia bakteryjnego spojówek zaliczamy:
- nagłe zaczerwienienie oczu
- pieczenie
- uczucie piasku pod powiekami
- śluzowo-ropną wydzielinę w worku spojówkowym sklejającą szparę powiekową.
Objawy są najczęściej obustronne, ale w oku towarzyszącym mogą pojawiać się z opóźnieniem o ok. 1-2 dni. W badaniu stwierdza się:
- obrzęk i przekrwienie powiek
- śluzowo-ropną treść w worku spojówkowym
- przekrwienie spojówek, największe w obrębie załamków, a najmniejsze w okolicy rąbkowej
- odczyn brodawkowy spojówki powiekowej.
Nawet nieleczone proste bakteryjne zapalenie spojówek ustępuje w ciągu 5-14 dni.1,2,3,5 W typowych przypadkach nie ma konieczności przeprowadzania badań mikrobiologicznych. U pacjentów wymagających leczenia zaleca się krople antybiotykowe, które p...