Nowości w praktyce
Rozpoznawanie, diagnostyka i leczenie sepsy wg NICE – komentarz do aktualnych wytycznych
dr n. med. Marta Rorat1
prof. dr hab. n. med. Andrzej Kübler2
Latem 2016 r. opublikowano nowe wytyczne NICE poświęcone rozpoznawaniu i wczesnemu leczeniu sepsy. Wczesna diagnoza i szybko wdrożona terapia dają bowiem pacjentowi największą szansę na przeżycie.
Wprowadzenie
National Institute for Health and Care Excellence (NICE) to niezależna angielska instytucja publiczna zajmująca się opracowywaniem i publikowaniem wytycznych postępowania dotyczących stosowania nowych leków, technologii medycznych, a także promocji zdrowia. Wytyczne NICE to źródło informacji o najkorzystniejszych metodach diagnostycznych i terapeutycznych.
13 lipca 2016 r. NICE opublikowało nowe wytyczne rozpoznawania i wczesnego postępowania w sepsie „Sepsis: recognition, diagnosis and early management”. Rekomendacje te odnoszą się do populacji dorosłych, a także do populacji pediatrycznej podzielonej na kilka grup wiekowych. Opracowanie to jest jednak mało czytelne i sprawia wrażenie skomplikowanego. Dużo wygodniejsze dla czytelnika byłoby podzielenie go na dwie osobne części poświęcone populacji dorosłych i populacji pediatrycznej, dla których utworzone zostały odpowiednie algorytmy postępowania i zalecenia. Ponieważ wytyczne są bardzo obszerne, w poniższym opracowaniu opisano głównie populację dorosłych. Zalecenia podzielono na 12 części.
1. Identyfikacja pacjentów z podejrzeniem sepsy
Jedną z podstawowych przeszkód wczesnego rozpoznawania sepsy jest niebranie jej pod uwagę jako przyczyny dolegliwości. Autorzy rekomendacji podkreślają, aby w przypadku chorego z objawami infekcji za każdym razem zadać sobie pytanie, czy może to być sepsa. Dotyczy to również sytuacji pozornie błahych, w których znane jest potencjalne źródło objawów. Żeby jednak myśleć o sepsie, w pierwszej kolejności należy ją zdefiniować. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi jest to zagrażająca życiu dysfunkcja narządów, spowodowana rozregulowaną reakcją gospodarza na infekcję. Dysfunkcja narządu może zostać zidentyfikowana jako nagła zmiana w stosowanej na oddziałach intensywnej terapii ocenie punktowej stanu pacjenta (SOFA – sepsis-related organ failure assessment) o co najmniej 2 punkty (w związku z zakażeniem). Z kolei wstrząs septyczny (do którego nie odnoszą się zalecenia NICE) należy rozpoznać, gdy pacjent z sepsą, mimo odpowiedniego wypełnienia łożyska naczyniowego płynami dożylnymi, wymaga podaży leków wazopresyjnych w celu utrzymania średniego ciśnienia tętniczego ≥65 mmHg, a stężenie mleczanów w surowicy przekracza 2 mmol/l.
Już we wstępie do wytycznych podkreślono różnorodny przebieg sepsy u chorych. Nie u wszystkich występuje gorączka, a objawy są często niespecyficzne. Może to być bardzo złe samopoczucie lub zmiana w zachowaniu. Dlatego ważne, aby zwrócić uwagę na ...