BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Program edukacyjny: choroby sercowo-naczyniowe
Wytyczne wtórnej prewencji chorób sercowo-naczyniowych w świetle nowych badań klinicznych
dr hab. n. med. Piotr Podolec
dr n. med. Grzegorz Kopeć
Wstęp
W 2006 r. ukazała się kolejna edycja wytycznych wtórnej prewencji chorób sercowo-naczyniowych amerykańskich towarzystw kardiologicznych – American College of Cardiology (ACC) oraz American Heart Association (AHA).1 Od czasu ostatniej publikacji w 2001 r. wspólnych wytycznych ACC/AHA2 ukazały się nowe szczegółowe wytyczne (opracowane w większości przez National Institutes of Health oraz ACC/AHA) postępowania w odniesieniu do nadciśnienia tętniczego,3 zaburzeń lipidowych,4 zespołu metabolicznego,5 cukrzycy,6 stabilnej i niestabilnej choroby wieńcowej, zawału i niewydolności serca,7-10 niedokrwiennego udaru mózgu,11 a także dotyczące prewencji chorób sercowo-naczyniowych u kobiet,12 prawidłowego żywienia,13 aktywności fizycznej,14 przezskórnych interwencji wieńcowych15 i pomostowania aortalno-wieńcowego16,17 oraz prewencji zachorowań na grypę.18 Dostępne stały się też wyniki badań,19-30 które wymusiły zmianę części rekomendacji i wprowadzenie nowych zaleceń.
Istotne z punktu widzenia autorów wytycznych publikacje (tab. 1), które stały się podstawą do modyfikacji wcześniejszych zaleceń szczegółowych, dotyczyły leczenia zaburzeń lipidowych19-21,26-30 oraz stosowania leków blokujących układ renina-angiotensyna-aldosteron.22-25 Wyniki tych badań przedstawia suplement 1. Autorzy wytycznych po przeanalizowaniu piśmiennictwa nie znaleźli wystarczających przesłanek do modyfikacji dotychczasowych szczegółowych zaleceń z zakresu nadciśnienia tętniczego, leczenia antyagregacyjnego oraz doustnymi antykoagulantami czy b-adrenolitykami. Zalecenia dotyczące palenia papierosów, aktywności fizycznej, kontroli masy ciała, cukrzycy i zapobiegania zachorowaniom na grypę autorzy przyjęli za najnowszymi wytycznymi szczegółowymi, nie poszukując nowych danych w tym zakresie.
Omawiane wytyczne dotyczą pacjentów z rozpoznaną chorobą naczyń na tle miażdżycy (chorobą sercowo-naczyniową), tzn. chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych, dogłowowych lub tętniakiem aorty.
Zasady prewencji wtórnej
Podstawowe zasady prewencji wtórnej to:
- zaprzestanie palenia tytoniu
- kontrola ciśnienia tętniczego
- leczenie zaburzeń lipidowych
- odpowiednia aktywność fizyczna
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała
- leczenie cukrzycy
- zastosowanie w odpowiednich sytuacjach leków antyagregacyjnych, leków przeciwzakrzepowych, leków blokujących układ renina-angiotensyna-aldosteron i β-adrenolityków
- szczepienia przeciw grypie.
Zalecenia dotyczące zaprzestania palenia tytoniu
Celem postępowania powinno być całkowite zaprzestanie palenia tytoniu oraz unikanie ekspozycji na dym tytoniowy w pomieszczeniach. Podobnie jak w wytycznych europejskich, wprowadzono tu zasadę pięciu „a”, to znaczy pięciu wskazówek dotyczących pos...