Już jutro, weź udział w VI edycji bezpłatnego kongresu VMS Interna 2025! Sprawdź program >
Doraźne leczenie astmy u sportowców
Thomas W. Allen, DO
W SKRÓCIE
Zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za proces chorobowy, wiedza na temat metod leczenia oparta na faktach naukowych oraz dokładna znajomość historii choroby i stanu zdrowia sportowca umożliwia wdrożenie skuteczne leczenie astmy w odpowiednim czasie. Coraz więcej danych wskazuje, że nierozpoznane lub nieodpowiednio leczone powysiłkowe zwężenie oskrzeli może prowadzić do zaburzeń zagrażających życiu i powinno być zawsze traktowane jako stan nagły. Jest coraz więcej metod zapobiegania i leczenia astmy wysiłkowej, a skuteczności terapii można zwiększyć, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Częstość występowania astmy stale wzrasta, nie tylko w USA, ale i na całym świecie.1,2 Na podstawie badań stwierdzono, że występuje częściej u sportowców na wszystkich poziomach rywalizacji niż w populacji ogólnej;3-10 podaje się, że na astmę choruje 7,2% populacji ogólnej,1 podczas gdy u aż 19,3% osób regularnie uprawiających ćwiczenia fizyczne,11 10% uczniów szkół średnich uprawiających futbol,12 11,2% olimpijczyków reprezentujących USA w roku 19845 oraz 16,7% w roku 19964 rozpoznano astmę przewlekłą nawracającą lub powysiłkowy skurcz oskrzeli.
Wraz ze zwiększaniem się liczby sportowców z objawami nadreaktywność oskrzeli oczekuje się zwiększenia częstości ciężkich powikłań oddechowych. W amerykańskim badaniu Becker i wsp.13 wykazali, że w latach 1993-2000 doszło do 61 zgonów w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu zawodów. Również opublikowany w 2001 r. głośny przypadek śmierci amerykańskiego zawodnika uczelnianej drużyny futbolowej zwrócił uwagę na śmiertelne powikłania nieprawidłowo leczonej astmy.
Lekarze sportowi, trenerzy i opiekunowie powinni mieć świadomość, że u sportowców bez astmy lub z astmą łagodną w wywiadzie może dochodzić do ciężkiego powysiłkowego zwężenia oskrzeli, które nieprawidłowo leczone, może przejść w ostry stan zagrożenia życia.
Dokładne zrozumienie patofizjologii i mechanizmów powstawania astmy i powysiłkowego skurczu oskrzeli jest warunkiem prawidłowego rozpoznawania, klasyfikacji i leczenia ostrego skurczu oskrzeli obserwowanego u sportowców podczas zawodów sportowych.
Dwa typy nadreaktywności oskrzeli
Termin „astma wysiłkowa” zwykle określa ostry skurcz oskrzeli w trakcie lub bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Większość ekspertów rozróżnia dwie postaci kliniczne. Napady duszności podczas wysiłku obserwuje się u blisko 90% sportowców chorych na ...
Astma wysiłkowa
Astma charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych, który prowadzi do nadreaktywności i zwężenia oskrzeli.19-22 Jest wiele czynników odpowiedzialnych za skurcz oskrzeli u chorych na astmę, należą do nich: alergeny, drażniące czy...