Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Program edukacyjny: reumatologia
Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic – rozpoznawanie i leczenie
Miguel A. Gonzalez-Gay, MD
Carlos Garcia-Porrua, MD, PhD
Jose A. Miranda-Filloy, MD
W SKRÓCIE
Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic jest w krajach zachodnich najczęstszą układową chorobą zapalną naczyń krwionośnych u osób w podeszłym wieku. Niedokrwistość i bardzo wysoki opad (OB) mają związek z mniejszą częstością ciężkich incydentów niedokrwiennych. Biopsja tętnicy skroniowej jest metodą referencyjną (złotym standardem) w rozpoznawaniu olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Ustalono, że wymiarem progowym długości segmentu tętnicy skroniowej po utrwaleniu formaliną, od którego zwiększa się skuteczność rozpoznawania olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic, jest 1 cm. Użyteczne w diagnostyce są także takie metody, jak ultrasonografia (USG), rezonans magnetyczny (MRI) i emisyjna tomografia pozytonowa (PET) z wykorzystaniem fluorodeoksyglukozy (FDG-PET). Podstawą farmakoterapii są kortykosteroidy. Badania nad skutecznością innych leków przyniosły wyniki niejednoznaczne.
Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, zwane też zapaleniem tętnicy skroniowej, to najczęstszy w krajach rozwiniętych rodzaj układowego zapalenia naczyń krwionośnych u osób po 50 r.ż., zwłaszcza pochodzenia skandynawskiego.1 Choroba charakteryzuje się ziarniakowym zajęciem dużych i średnich naczyń – odgałęzień aorty, a zwłaszcza tętnic zewnątrzczaszkowych – odgałęzień tętnicy szyjnej.2 Głównym powodem trwałego inwalidztwa u chorych są mózgowe incydenty niedokrwienne, a zwłaszcza nieodwracalna utrata wzroku. Poważne zmiany niedokrwienne są następstwem ciągu zmian w budowie ściany tętnicy zachodzących wskutek stanu zapalnego, takich jak pogrubienie i rozwarstwienie błony sprężystej wewnętrznej, a prowadzących do zamknięcia jej światła.
W najnowszych badaniach podkreśla się wagę informacji klinicznych, które pomagają w rozpoznawaniu olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic i przewidywaniu poważnych powikłań niedokrwiennych. Metodą referencyjną w diagnostyce pozostaje biopsja tętnicy skroniowej, choć w ostatnich latach w coraz większym stopniu trafność i dokładność rozpoznania wspierają takie badania obrazowe jak USG i rezonans magnetyczny naczyń. W określaniu nasilenia i rozległości procesu chorobowego użyteczna jest także tomografia pozytonowa z zastosowaniem 18-fluorodeoksyglukozy (FDG-PET).