Dermatologia
Niezwykły układ zmian rumieniowych na tułowiu
prof. zw. dr hab. n. med. Anna Woźniacka
prof. dr hab. n. med. Ewa Robak
Opis przypadku
Mężczyzna, 62 lata, został przyjęty do Kliniki Dermatologii i Wenerologii z powodu utrzymujących się od 2 tygodni rozsianych zmian o charakterze zlewnego rumienia na skórze twarzy i szyi oraz smugowatych rumieni w okolicy tułowia, ramion i bioder (ryc. 1, 2). Wykwitom skórnym towarzyszyło osłabienie mięśni obręczy biodrowej i barkowej. Chory nie odczuwał świądu skóry. W okolicy nadobojczykowej lewej widoczny był guz odpowiadający konglomeratowi węzłów chłonnych. Pacjent podawał, że pierwszym objawem były zmiany skórne, do których wkrótce dołączyły bóle stawowe. W ciągu ostatniego miesiąca schudł 6 kg.
W badaniach laboratoryjnych stwierdzono: podwyższone stężenie białka CRP 21 mg/l, OB 42 mm/h, CPK 5977 j.m./l, AlAT 83 j./l, AspAT 259 j./l, ANA 1/640 (typ świecenia ziarnisty i homogenny), markery nowotworowe CEA 24,6 pg/ml, CA 125 – 21,7 j./ml. Natomiast morfologia krwi, PSA, RTG klatki piersiowej nie wykazały odchyleń od normy. USG brzucha uwidoczniło pogrubienie pętli jelitowych (najbardziej esicy), budzące podejrzenie guza wymagającego dalszej diagnostyki. Ponadto w wątrobie stwierdzono kilka guzów o charakterze ognisk przerzutowych, a zaotrzewnowo powiększone węzły chłonne oraz torbiele w obu nerkach. Prawdopodobny był gruczolak w prawym nadnerczu. Dalsza diagnostyka gastrologiczna ujawniła nieoperacyjny guz przestrzeni zaotrzewnowej naciekający zstępnicę i esicę, a także nadżerki zapalne żołądka i dwunastnicy.
W rozpoznaniu należy uwzględnić następujące jednostki chorobowe:
1. Zapalenie skóry i mięśni jako zespół paraneoplastyczny
2. Flagellate erythema
3. Niealergiczne kontaktowe zapalenie skóry
4. Pokrzywkę lub zmiany typu dermografizm
Zapalenie skóry i mięśni (dermatomyositis)
Zapalenie skórno-mięśniowe to odmiana zapalenia wielomięśniowego. W tym szczególnym podtypie dolegliwości bólowe i osłabienie siły mięśniowej dotyczą głównie pasa barkowego i biodrowego. Zmiany skórne mają charakter polimorficzny. Na twarzy obserw...