ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Zmiany morfologiczne ciała modzelowatego u pacjenta z pierwszym epizodem psychotycznym
dr n. med. Agnieszka Kułak-Bejda
mgr Magdalena Lech
dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz
Opis przypadku
31-letni mężczyzna z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, dotychczas niehospitalizowany i nieleczony psychiatrycznie, został skierowany do kliniki psychiatrii z powodu utrzymującej się od ok. dwóch miesięcy zmiany zachowania i pojawienia się objawów psychotycznych w postaci halucynacji słuchowych (głosów komentujących).
Z relacji zespołu pogotowia ratunkowego, który przywiózł pacjenta, wynikało, że doznawał on znacznego lęku, zamknął się w pokoju, zgłaszał myśli rezygnacyjne oraz twierdził, że „słyszy głosy, które o nim mówią”. W momencie przyjęcia mężczyzna był w stanie ogólnym dobrym – prawidłowo zorientowany auto- i allopsychicznie; obserwowano wyrównany napęd psychoruchowy i obniżony nastrój. Potwierdzał obecność myśli rezygnacyjnych i halucynacji słuchowych. Wyniki zleconych badań laboratoryjnych pozostawały w normie.
Ze względu na niejasny charakter zaburzeń wykonano MR mózgu w sekwencji SE. Obrazy T1-, T2-zależne i FLAIR oraz T1-zależne w GAD w trzech płaszczyznach wykazały m.in. (ryc. 1):
- zanik korowy z poszerzeniem przestrzeni płynowych przymózgowych
- asymetrię szerokości rogów skroniowych komór bocznych z przewagą strony prawej
- nieprawidłową budowę ciała modzelowatego, nie do końca wykształcone kolano oraz brak dziobu ciała modzelowatego.
W piśmiennictwie pojawiły się ostatnio doniesienia na temat zależności między anomaliami w ciele modzelowatym a schizofrenią.1-3 Opisano możliwość wystąpienia endogennej psychozy w przypadku wad rozwojowych ciała modzelowatego.4 Diagnostyka miała na celu wyjaśnienie możliwej etiopatogenezy stanu psychicznego pacjenta.
1. Z jaką częstością występują wady ciała modzelowatego?
a. W badaniach radiologicznych wady ciała modzelowatego wykrywane są u ok. 0,3% badanych
b. Szacuje się, że częstość występowania wad ciała modzelowatego wynosi 1/10
c. Szacuje się, że częstość występowania wad ciała modzelowatego wynosi 1/100
d. Szacuje się, że częstość występowania wad ciała modzelowatego wynosi 1/1000