Artykuł promocyjny
XII Kongres Akademii po Dyplomie INTERNA 2018 – „Od algorytmu do indywidualnej historii”
prof. dr hab. n. med. Dariusz Moczulski
Szanowni Państwo,
w dniach 11-12 maja 2018 r. odbędzie się XII Kongres Akademii po Dyplomie INTERNA. W tym roku przyjęliśmy motyw przewodni „Od algorytmu do indywidualnej historii”, ponieważ z jednej strony dążymy do przedstawiania wiedzy w postaci algorytmów postępowania, a z drugiej nie zapominamy, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Podczas ubiegłorocznego kongresu skupiliśmy się w głównej mierze na prezentacji schematów postępowania – zawarta w nich skondensowana wiedza opiera się na oficjalnych wytycznych i konsensusach opracowanych przez znamienite gremia eksperckie, a także jest wynikiem głębokiej, samodzielnej analizy licznych doniesień naukowych dokonanej przez wykładowców oraz ich bogatego doświadczenia klinicznego. Docenili Państwo ten wysiłek, wystawiając bardzo dobre oceny za naszą pracę. W tym roku uzupełnimy informacje – postaramy się pokazać, co zrobić, gdy pacjent nie reaguje na nasze działania tak, jak byśmy tego oczekiwali. Pokażemy powtarzające się błędy w diagnostyce i leczeniu, dzięki czemu pomożemy ich uniknąć.
Podczas tegorocznego kongresu zaplanowaliśmy ponad 20 wykładów i zaprosiliśmy do ich wygłoszenia najwybitniejszych wykładowców, sprawdzonych w poprzednich latach. Tematy wystąpień zostały dobrane tak, aby dotyczyły najważniejszych i najbardziej aktualnych problemów internistycznych. Porozmawiamy m.in. o optymalizacji leczenia dyslipidemii i nadciśnienia tętniczego. Wybraliśmy zagadnienia, w których nastąpiły istotne zmiany w ostatnim czasie, m.in. GERD, zakażenia Helicobacter pylori oraz guzki tarczycy. Nie unikamy tematów trudnych i kontrowersyjnych, dlatego poświęcimy czas na zasady rozpoznawania choroby trzewnej, modne diety i racjonalną antybiotykoterapię. Z zainteresowaniem czekam też na prezentację o boreliozie. Jedni zalecają badanie DNA kleszcza, inni – oznaczanie przeciwciał, jest również grupa zwolenników profilaktycznej antybiotykoterapii. Które podejście jest racjonalne? Które bezpieczniejsze? Które efektywniejsze kosztowo?
Mimo że interna coraz bardziej dzieli się na podspecjalizacje, staramy się utrzymać holistyczne podejście w spojrzeniu na całą tę dziedzinę. Co więcej, będziemy przybliżać tematy z pogranicza interny i innych specjalizacji. Chcemy udoskonalić Państwa wiedzę o wstępnej diagnostyce nietrzymania moczu (zachęcam do posłuchania, jak zadać trudne i wstydliwe pytania, a do tego uzyskać prawdziwą odpowiedź), hirsutyzmu oraz rzadszych postaci niedokrwistości. Sam wtajemniczę Państwa w zagadnienia terapii płynowej, która niewątpliwie jest problemem interdyscyplinarnym. Pozornie wydaje się trywialna i mało znacząca w opiece nad chorym. Zlecając ją, wzorujemy się najczęściej na tym, czego nauczyliśmy się od swoich kolegów z dłuższym stażem zawodowym. Rzadko zastanawiamy się, czy rzeczywiście poprawnie prowadzimy ten element leczenia, a istotne i niestety powszechne błędy powodują, że nie uzyskujemy właściwych efektów. Przekonam Państwa, że odpowiednie prowadzenie terapii płynami ma znaczący wpływ na skuteczność pozostałych elementów leczenia. Po wykładzie decyzja, czy podłączyć 5% roztwór glukozy, 0,9% roztwór NaCl, czy może płyn wieloelektrolitowy, będzie w pełni świadoma, a nie jedynie intuicyjna.
Mam nadzieję, że poświęcając dwa dni na udział w tym kongresie, w przyjemny sposób uaktualnią Państwo swoją wiedzę i doświadczenie internistyczne, co będzie procentować w Państwa codziennej praktyce lekarskiej.