ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Radiologia
Różne oblicza zespołu Chiariego
Franciszek Rzymkowski1
dr n. med. Magdalena Zagrodzka2
Malformacje Chiariego typu I mogą być przyczyną bardzo różnorodnych dolegliwości znacząco obniżających komfort życia.1 Ze względu na niecharakterystyczne objawy, ich stopniowe pojawianie się oraz brak skutecznego leczenia przyczynowego stanowią one duży problem zarówno diagnostyczny, jak i kliniczny. Poniżej zostaną przedstawione opisy 5 przypadków zespołu Chiariego typu I o objawowym przebiegu, potwierdzone badaniami obrazowymi.
Przypadek 1
Kobieta w wieku 39 lat z historią napadowych zasłabnięć, podczas których występowały szumy uszne, zawroty głowy i uczucie kołatania serca, zgłosiła się do izby przyjęć po epizodzie utraty przytomności. W trakcie konsultacji neurologicznej jako najbardziej prawdopodobny mechanizm dolegliwości wskazano odruch wazowagalny oraz zlecono badanie głowy i szyi metodą rezonansu magnetycznego (MRI – magnetic resonance imaging) w celu wykluczenia uszkodzenia struktur ośrodkowego układu nerwowego (OUN). W badaniu w obrazach T1, T2, T2*, STIR, FLAIR, FIESTA, SWAN, DWI i po podaniu środka kontrastowego nie uwidoczniono zmian w obrębie mózgowia, migdałki móżdżku przekraczały poziom płaszczyzny otworu wielkiego (ryc. 1A i 1B). Poza tym stwierdzono prawostronne konflikty naczyniowo-nerwowe nerwu V, kompleksów nerwowych VII-VIII i IX-X oraz wielopoziomową dyskopatię odcinka szyjnego kręgosłupa.
Przypadek 2
U 14-letniego pacjenta pojawiły się epizody bólu głowy, zawrotów głowy oraz zaburzenia równowagi. W wywiadzie zanotowano depresję z labilnością emocjonalną. Wykonano badanie metodą rezonansu magnetycznego, w którym wykryto malformację Chiariego typu I (ryc. 2A i 2B) oraz konflikt naczyniowo-nerwowy prawego kompleksu nerwów VII-VIII. Poza tym nie stwierdzono zmian w strukturach OUN.