Przypadek kliniczny
Wieloogniskowy czerniak złośliwy przewodu pokarmowego
dr n. med. Sławomir Tubek1
lek. Alina Warmuzińska2
lek. Jacek Pawełczak3
prof. dr hab. n. med. Małgorzata Sobieszczańska4
Opis przypadku
59-letni mężczyzna, u którego dotychczas nie rozpoznano nadciśnienia tętniczego, bez istotnego wywiadu chorobowego, został skierowany przez lekarza rodzinnego na oddział chorób wewnętrznych w trybie pilnym z powodu niedokrwistości, zmniejszenia masy ciała i podejrzenia krwawienia z przewodu pokarmowego. W wywiadzie dolegliwości bólowe w podbrzuszu od około miesiąca, z nasileniem od 2 tygodni, poza tym spadek tolerancji wysiłku, redukcja masy ciała – w ciągu 2 tygodni 6 kg.
W morfologii wykonanej w trybie ambulatoryjnym niedokrwistość – hemoglobina 9,9 g/dl, oraz dodatni wynik badania kału na krew utajoną. W badaniach laboratoryjnych przy przyjęciu (wykonanych na szpitalnym oddziale ratunkowym) stężenie hemoglobiny stabilne.
W wykonanej pilnej gastroskopii uwidoczniono na pograniczu sklepienia i trzonu od przodu owalny, o średnicy około 1,5 cm, owrzodziały w części centralnej polip, z którego pobrano wycinki do badania histopatologicznego (ryc. 1). Poza tym architektonika fałdów żołądka zachowana. Błona śluzowa pod wpustem, poza opisywaną zmianą w sklepieniu i trzonie, lśniąca. W części przedodźwiernikowej nieznacznie zarumieniona. Odźwiernik drożny. Opuszka bez zmian. W części pozaopuszkowej nieregularny, krwawiący kontaktowo polip o średnicy około 2 cm, z którego także pobrano wycinki. Endoskopista wysunął podejrzenie nowotworu podścieliskowego przewodu pokarmowego (GIST – gastrointestinal stromal tumour).
W czasie pobytu na oddziale chorób wewnętrznych, w trakcie dalszej diagnostyki nie wykazano wzrostu poziomu markerów nowotworowych (CEA, Ca19-9, AFP), stwierdzono podwyższone ponad 2-krotnie stężenie chromograniny we krwi (213 ng/ml przy normie <100). Utrzymywały się anemizacja niewymagająca podawania preparatów krwi oraz nieznacznie podwyższone parametry zapalne.
W USG ze zmian patologicznych stwierdzono w śródbrzuszu, na przebiegu jelita obszar echoujemny, na którym występują objawy niewielkiego wgłobienia jelita cienkiego zmierzające do części wstępującej okrężnicy. W nadbrzuszu po prawej stronie linii pośrodkowej ciała, przy przedniej ścianie jamy brzusznej uwidoczniono echoujemny obszar o wymiarze 37 × 39 mm wymagający dalszej diagnostyki. Poza tym wykazano pojedyncze uchyłki pęcherza moczowego, pogrubienie ściany pęcherza oraz przerost gruczołu krokowego. W zdjęciu RTG klatki piersiowej nie stwierdzono zmian.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej wykazała wielomiejscowe zmiany naciekowe jelita cienkiego.